Egipt. Bractwo Muzułmańskie chce wygrać wybory

Egipskie Bractwo Muzułmańskie poinformowało, że będzie się ubiegać o parlamentarną większość w zaplanowanych na wrzesień wyborach. Jest to zasadnicza zmiana, dotychczas Bractwo zapowiadało, że nie będzie się ubiegać o więcej niż 30% mandatów.

Organizacja wytyczyła liderów założonej niedawno i zbudowanej pod egidą ruchu partii – Partii Wolności i Sprawiedliwości. Szef partii Mahmoud Mosri zapewnia, że organizacja nie ma charakteru religijnego czy teokratycznego. Ideą nadrzędną partii ma być jednak inspiracja islamem.

Jak komentował jeden z przywódców Bractwa Muzułmańskiego Mohammed al-Katatni  że partia ma być oddzielona i niezależna od przywódców religijnych ruchu oraz otwarta dla chrześcijan i kobiet. Członkowie Bractwa Muzułmańskiego maja jednocześnie zakaz uczestnictwa w innych partiach i ruchach politycznych.

Bractwo muzułmańskie jest postrzegane jako ruch najlepiej zorganizowany, który w realiach porewolucyjnego Egiptu jest w stanie najskuteczniej konkurować o reprezentację. Szanse wyborcze Bractwa wzrosły wraz z pozytywnym wynikiem referendum, które odbyło się w końcu marca.

Źródła: al-Jazeera, al-Ahram

Tags: , ,