Izrael grozi sankcjami

Izrael zagroził zawieszeniem transferu 89 mln. USD do władz Autonomii Palestyńskiej. Sankcja jest reakcją na rozpoczęte w zeszłym tygodniu rozmowy przedstawicieli Hamasu i Fatahu, które mają się zakończyć ukonstytuowaniem rządu jedności narodowej.

Groźby użycia sankcji pojawiły się już w dzień ogłoszenia porozumienia pomiędzy Fatahem a Hamasem. Premier Beniamin Netanjahu skomentował wówczas palestyńską inicjatywę mówiąc: „Porozumienie otwiera Hamasowi drogę do przejęcia kontroli nad Zachodnim Brzegiem Jordanu (…) Władze Autonomii Palestyńskiej będą musiały wybrać pomiędzy porozumieniem z Hamasem a pokojem z Izraelem. Pokój z Izraelem w warunkach współpracy z Hamasem nie będzie możliwy. Idea porozumienia z  organizacją, która chce zniszczyć Izrael świadczy o słabości władzy prezydenta Abbasa”.

Minister Finansów Yuval Steintz tłumaczył wczoraj stanowisko Izraela mówiąc:” Izrael obawia się że pieniądze mogą trafić w ręce islamskich radykałów z Hamasu, z którym aktualnie pertraktuje rząd palestyński.(…) Palestyńczycy nie są w stanie zagwarantować, że pieniądze nie staną się źródłem finansowania wymierzonego w Izrael terroryzmu”

Jak donosi Izraelski dziennik Yedioth Ahronoth Izrael zamierza dodatkowo wycofać się z negocjacji które miały zaktualizować mechanizm transferu pieniędzy uzyskanych z tytułu pobierania podatku. Dzięki mechanizmowi Autonomia Palestyńska otrzymuje ponad 1 bln. USD rocznie (dwie trzecie budżetu). Izrael pobiera podatek i cło od Palestyńczyków począwszy od roku 1993. Zgodnie z uzgodnionym w toku negocjacji mechanizmem palestyńskie pieniądze trafiają wpierw do Izraela, który dokonuje transferu zabezpieczając kanały przekazu.

Do tej pory Izrael dokonywał zawieszenia transferu kilkukrotnie, za każdym razem powodem była obawa przed niekontrolowaną dystrybucją, która mogłaby wzbogacić konta radykałów.

Krytycy izraelskich sankcji podkreślają, że jest to instrument szantażu skierowanego we władze Autonomii Palestyńskiej, który ma skłonić do porzucenia idei negocjacji z Hamasem a tym samym przyczynić się de wewnątrz-palestyńskiego podziału, co umacnia poddańcze stanowisko Palestyńczyków wobec negocjacji z Izraelem.

Źródła: al-Jazeera, Maan News.

Tags: , , , , ,