Libia. Seria wybuchów w okolicy kwatery Muammara Kadafiego w Trypolisie

christower belsten

 Jak twierdzą świadkowie, wybuchy miały miejsce dziś w nocy – około 02.00 czasu lokalnego. Samoloty NATO przeprowadziły osiem ataków w przeciągu trzech godzin. Jak poinformowały dziś oficjalne źródła Libijskie, w wyniku nalotów czwórka dzieci zastała zraniona 

– wszystkie zostały przewiezione do szpitala i znajdują się pod opieką oddziału intensywnej terapii.

W poniedziałek w godzinach wieczornych świadkowie donosili także o atakach NATO na budynki Libijskiej telewizji i państwowej agencji informacyjnej JANA.

Ataki były zapowiadane przez Sekretarza Generalnego NATO, Andersa Rasmussena, który na początku miesiąca ostrzegał:

 „Czas Kaddafiego się kończy. Prędzej czy później przekona się, że on sam, jak i jego reżim nie mają przyszłości.”

Międzynarodowa koalicja rozpoczęła ataki na wierne Kaddafiemu siły 19 marca. Koalicjanci działają z uprawnienia mandatu rezolucji Narodów Zjednoczonych o ochronie ludności cywilnej. 31 marca NATO przejęło dowództwo nad interwencją. 1 maja libijski  reżim potwierdził śmierć uznawanego za potencjalnego następcę – syna Kadafiego, Saifa oraz trójki wnucząt. Wszyscy zginęli w bombardowaniu NATO w Trypolisie.

Jak donosili rebelianci, w poniedziałek (09.05.2011) NATO dokonało nalotów na siły rządowe w okolicach miasta Zintan w regionie Gór Zachodnich, gdzie intensyfikacja walk jest wciąż duża. Inne doniesienia dotyczą nalotów w okolicach Misraty (zachodnia Libia) – ostatniego miasta pod kontrolą rebeliantów.

Opozycyjna gazeta Brnie informuje dzisiaj o antyrządowych demonstracjach na przedmieściach Trypolisu. Rewelacje nie zostały potwierdzone.

Tags: , , , ,