Prawie połowa członków parlamentu w Bahrajnie zrezygnowała ze stanowiska

Parlament Bahrajnu przyjął wczoraj rezygnacje ostatnich siedmiu członków parlamentu należących do opozycyjnej szyickiej partii Al Wefaq.

Rezygnacje zostały złożone już w lutym, i były związane z brutalnymi atakami na protestujących w Bahrajnie szyitów. Już wcześniej parlamentarzyści przyjęli decyzje ustąpienia 11 członków zgromadzenia, związanych z szyicką opozycją. Te kroki zostawiły w izbie prawodawczej jedynie 22 sunnickich członków.

Zgodnie z ustanowioną w 2002 roku konstytucją Bahrajn jest konstytucyjną monarchią dziedziczną. Głową państwa jest król. Władza wykonawcza jest w rękach rządu. Władza ustawodawcza natomiast należy do króla i dwuizbowego parlamentu. Zgromadzenie Narodowe jest wyłaniane w powszechnych wyborach i liczy 40 członków w czteroletniej kadencji. Drugą izbą jest Rada Szury, również licząca 40 osób, wybieranych na to stanowisko przez króla. Głównym źródłem prawa jest szar’at.

Zgromadzenie Narodowe zostało utworzene w 2002 w odpowiedzi na skargi szyitów o odpychaniu ich od władzy. Szyici stanowią w Bahrajnie 70 procentową większość, a rządzeni są przez 200 letnią sunnicką dynastię.

Źródlo: Al-Jazeera

Tags: , ,