Rodzina bin-Ladena podaje pod wątpliwość prawomocność amerykańskiej operacji oraz domaga się dowodów śmierci

Dzisiejszy New York Times opublikował oświadczenie, którego autorstwo jest przypisywane Omarowi bin Ladenowi – czwartemu, najstarszemu synowi Osamy bin Ladena.

W treści oświadczenia rodzina informuje: „Biorąc pod uwagę, brak zgody na upublicznienie zdjęć czy nagrań oraz brak ciała, nie jesteśmy przekonani o prawdziwości doniesień informujących o śmierci naszego biologicznego ojca (…) Czekamy na przekonywujące i spójne dowody.” W dalszej części oświadczenia rodzina poddaje pod wątpliwość legalność amerykańskiej operacji: „Jeśli zaś zostałby on (bin-Laden) zastrzelony będąc nieuzbrojonym, to zasadność egzekucji budzi nasze wątpliwości, gdyż byłoby to nie tylko sprzeczne z prawem międzynarodowym, ale także niezgodne z zasadami praworządności. Nasz ojciec miał prawo do sprawiedliwego, bezstronnego procesu.”

Jak informował Barak Obama, Osama bin-Laden został zabity w pakistańskim mieście Abbottabad podczas akcji amerykańskich żołnierzy.

Jak podają amerykańskie źródła został zastrzelony z bliskiej odległości. Po przeprowadzeniu badania na zgodność DNA ciało bin-Ladena zostało wrzucone do wód Zatoki Perskiej. Prezydent Obama nie zgodził się na upublicznienie zdjęć denata.

Dyskusja nad legalnością przeprowadzonej na bin-Ladenie egzekucji trwa od momentu ujawnienia przez Biały Dom rewelacji dotyczących kulisów operacji. Zgodnie z informacjami amerykańskiej armii w momencie likwidacji bin-Laden był nieuzbrojony. W odpowiedzi na narastającą dyskusję Biały Dom zgodził się na ujawnienie materiałów senatorom, członkom Senackiej Komisji Wywiadu. Jak do tej pory, CIA udostępniła zdjęcia do wglądu trzem senatom.

Oświadczenie rodziny bin-Ladena krytykuje także „egzekucje” nieuzbrojonych synów bin-Ladena, którzy zginęli wraz z nim w czasie interwencji. W zakończeniu listu rodzina wzywa władze USA do ustosunkowania się wobec zarzutów. Jak zapowiada w przypadku zignorowania zarzutów: „poczynione zostaną kroki z pomocą organów Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Sądu Karnego, które będą szukać zadośćuczynienia.”

 

Tags: , ,