Turcja zmienia stanowisko wobec Libii

Turecki rząd nawołuje Muammara al-Kaddafiego do ustąpiinia ze swojego stanowiska. Turecki premier, Recep Tayyip Erdoğan, powiedział prasie we wtorkowym wywiadzie, że Kaddafi musi podjąć ten historyczny krok i oddać władzę Libijczykom.

W swoim przemówieniu Erdoğan zaznaczył, że po śmierci swojego syna i wnuków w sobotnim bombardowaniu, Kaddafi powinien zrezygnować z przemocy i nie dopuścić do podobnego cierpienia mieszkańców Libii.

Premier zaznaczył, że Turcja będzie kontynuować współpracę z Powszechnym Kongresem Ludowym w celu implementacji mapy drogowej, zaproponowanej na początku kwietnia. Turecka propozycja mapy drogowej obejmowała doprowadzenie do rozejmu, utworzenie stref bezpieczeństwa, przez które miała być transportowana pomoc humanitarna. Ówczesna propozycja nie spotkała się z entuzjazmem opozycji, gdyż nie nawoływała Kaddafiego w sposób otwarty do oddania władzy.

Turcja zmieniła swoje stanowisko po szczycie NATO w połowie kwietnia.

Erdoğan podczas wczorajszej konferencji, zwracając się do Prezydenta Syrii Bashar al-Assada, powiedział: „Niniejszym, po raz kolejny chciałem dać ostrzeżenie wszystkim krajom rejonu – równość, wolność, sprawiedliwość to nie prawa wybranych tylko państw i narodów, ale bezwarunkowe prawa całej ludzkości. Opóźnianie, ignorowanie i odrzucanie tych podstawowych praw potwierdza jedynie  opresję i despotyzm, nigdy sprawiedliwość.”

Tags: , , , ,