Egipt wyznacza datę sprawy sądowej Mubaraka

3 Sierpnia w sądzie kryminalnym w północnym Kairze odbędzie się sprawa przeciwko byłemu prezydentowi Egiptu, Hosni Mubarakowi. Jego synowie – Gamal i Ala’a również staną przed sądem. Wyrokiem może być nawet kara śmierci.

Hosni Mubarak niepodzielnie rządził Egiptem przez 30 lat. Jego prezydentura została obalona dzięki rewolucji. Przez 18 dni na ulicach kraju Egipcjanie nawoływali Mubaraka do oddania stanowiska.

Początkowo  Mubarak nie zamierzał zrezygnować, myśląc o oddaniu władzy Gamalowi. Ostatecznie, 11 lutego 2011, prezydent oddał władzę.

Rodzina Mubarak w czasie 30 lat dyktatury weszła w posiadanie bogactwa szacowanego na 40 miliardów dolarów. Były prezydent oskarżany jest o nielegalne zdobycie majątku.

Kolejną zarzutem przeciwko byłemu prezydentowi było użycie przemocy podczas egipskiej wiosny ludów. Zginęło wówczas około 800 osób.

Hosni Mubarak jest oskarżony o wydanie rozkazu strzelania do protestujących. Udowodnienie winy może skutkować karą śmierci. Innymi oskarżeniami są: trwonienie publicznych pieniędzy; łamanie prawa w celu uzyskania prywatnych korzyści finansowych; nadużywanie władzy.

Aktualnie Mubarak jest przetrzymywany w szpitalu w Sharm el-Sheikh nad Morzem Czerwonym, po tym jak stwierdzono u niego zawał serca. Hosni Mubarak ma 83 lata.

Synowie byłego prezydenta, Gamal i Ala’a, przebywają w więzieniu kryminalnym w północnej części Kairu. Obok rodziny Mubaraków przed sądem 3 sierpnia stanie również Hussein Salem, prominentny biznesmen czasów dyktatury Mubaraka.

Ostatnio Mubarak otrzymał karę 90 milionów dolarów za odcięcie dostępu do internetu i usług telefonii komórkowych podczas protestów.

Źródła: Reuters, Al Jazeera

Tags: , ,