Rodzina Kaddafiego ucieka do Algierii

Jak podawał wczoraj algierski MSZ część najbliższej rodziny Kaddafiego znajduje się obecnie na terytorium Algierii. Rebeliancka Tymczasowa Rada Narodowa (TRN) zażądała ekstradycji. Wciąż nie wiadomo gdzie znajduje się sam Kaddafi.

Algierska dyplomacja poinformowała wczoraj wieczorem:

Żona Muammara Kaddafiego, Saifa, jego córka Aisza oraz dwaj synowie Hannibal i Mohammed, wraz ze swymi dziećmi przedostali się do Algierii o 08.45 czasu lokalnego, przez granicę algiersko-libijską.

Algieria przekazała osobną informację potwierdzającą obecność rodziny Kaddafich do przedstawicielstwa ONZ oraz na ręce przedstawicieli libijskiej TRN. Decyzja o udzieleniu azylu miała być motywowana względami humanitarnymi.

Rzecznik TRN, Mahmud Szammam, skrytykował stanowisko Algieru. We wczorajszym wywiadzie dla francuskiej agencji APF mówił:

TRN nie rozumie, jak ktokolwiek może chcieć ocalić rodzinę Kaddafiego. Chcemy Kaddafich z powrotem w Libii. Nie pochwalamy i nie rozumiemy decyzji Algierii.  (…) Mimo, że chcemy zapewnić naszych sąsiadów o woli budowania jak najlepszych relacji, to będziemy zdeterminowani żeby aresztować rodzinę Kaddafiego.

W zwołanej naprędce konferencji prasowej Szammam wprost zażądał ekstradycji oraz zagwarantował sprawiedliwy proces.

Tymczasem inny przedstawiciel TRN, rzecznik wojskowej rady, Ahmed Bani nazwał decyzję Algierii aktem agresji. Jak komentował Bani, stanowisko Algierii nie jest dla rebeliantów zaskoczeniem. Jak powszechnie uważają rebelianci, Algieria wspierała Kaddafiego poprzez dostarczanie broni oraz najemników.

Algieria jest jednym z nielicznych krajów, które nie uznały legitymacji władzy TRN.

Jak donoszą agencje, wśród Libijczyków powszechne są plotki, jakoby do Algierii miał się udać sam Kaddafi. Zgodnie z informacjami egipskiej agencji MENA, wczoraj w okolicach miasta Khadamis granicę z Algierią przekroczyło 6 opancerzonych vip-owskich terenowych mercedesów. Część rebeliantów jest przekonana, że w samochodach znajdował się Kaddafi i jego najbliższa świta. Algierskie MSZ zaprzeczyło rewelacjom.

Chamis Kaddafi podejrzewany o zbrodnie wojenne.

Jak informowała wczoraj agencja Reutera, powołując się na informację prokuratury, Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK, lub Trybunał Haski) zatwierdził nakaz aresztowania kolejnego z synów Kaddafiego – Chamisa.  Dowodzona przez Chamisa jednostka jest oskarżona o mordowanie jeńców.

Trybunał Haski wydał do tej pory nakazy aresztowania dla Kaddafiego, jego syna Saifa oraz szefa libijskiej bezpieki Adbullaha al-Senussiego, wszyscy są oskarżeni o zbrodnie przeciw ludzkości.

Jak mówił prokurator trybunału, Luis Moreno–Ocampo decyzja została podjęta w obliczu informacji dostarczonych przez Human Rights Watch. Organizacja donosiła o odkryciu zwłok – ofiar masowego mordu, który mógł być dokonany rękami dowodzonych przez Chamisa oddziałów.

Gdzie są synowie Kaddafiego?

Mohammed – pojmany w czasie bitwy o Trypolis, zdołał uciec, obecnie w Algierii.

Hannibal – od wczoraj w Algierii.

Saif al-Islam – prawdopodobnie przebywa w Bin Walid na południe od Trypolisu.

Saif al-Arab – zabity w nalocie NATO w kwietniu.

Chamis – zdaniem rebeliantów zabity. Pogłoski o jego śmierci nie zostały potwierdzone.

Saadi – na wolności, miejsce pobytu nieznane.

Mutasim – na wolności, miejsce pobytu nieznane.

Tags: , ,