Saudyjski następca tronu nie żyje

Saudyjski Książe Sułtan bin Adbul – Aziz Al Saud, 83 letni minister obrony i następca tronu Arabii Saudyjskiej zmarł dziś rano. Książe cierpiał na raka jelita grubego. Aktualny król, 87 letni Abdullah bin Abdulaziz musi wyznaczyć następcę tronu.

Król Abdullah bin Abdulaziz z głębokim bólem i smutkiem opłakuje śmierć swojego brata Księcia Sułtana, który umarł dziś o świcie poza królestwem saudyjskim w  skutek choroby (…) Pogrzeb Sułtana bin Abdul Aziza odbędzie się we wtorek.

Sultan Aziz Al Saud był uznawany za wpływowego i skutecznego polityka, który odgrywał kluczową rolę jako jeden z ważniejszych decydentów Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (RWPZP). Był również twórcą skutecznej polityki jemeńskiej, zasadzającej się na umiejętnym zarządzaniu wewnątrz-jemeńskimi problemami klanowo-plemiennymi.

Wraz ze śmiercią księcia zmianie ulegnie sukcesja do saudyjskiego tronu. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do objęcia sukcesji jest brat zmarłego Nayef bin Abdul–Aziz.

Wraz z wprowadzeniem Rady Poddanych w 2006 roku procedura wyboru następcy tronu w Arabii Saudyjskiej zmieniła się.  Począwszy od roku 2006 decyzja o sukcesji leży w gestii monarchy, który podejmuje ją w porozumieniu z Radą. Król ma prawo wskazać następcę. Ze względu na to, że kompetencje rady nie są szczegółowo dookreślone kwestia wyboru następcy może być być utrudniona. Sukcesji do tronu jest problemem niezmiernie aktualnym ze względu na podeszły wiek króla.

Jak komentuje Chaled al-Maeena, redaktor naczelny saudyjskiego dziennika Arab News: ktokolwiek zostanie wybrany będzie musiał wząść pod uwagę zmieniające się realia saudyjskiego dworu, który przechodzi swoistą pokoleniową zmianę. Arabia Saudyjska się zmienia, nie za sprawą arabskiej wiosny czy zimy ale za sprawą różnic generacji.  Młodzi liderzy monarchii mają bowiem inne polityczne dążenia i ambicję.

Tags: ,