Syn Kaddafiego i szef libijskiej bezpieki pojmani

Saif al-Islam, syn Muammara Kaddafiego ukrywał się od momentu upadku Libii i śmierci ojca. Jak twierdzą urzędnicy państwowi, Al-Islam wraz z kilkoma ochroniarzami został zatrzymany podczas próby ucieczki do Nigru. Syn dyktatora nie został ranny podczas zatrzymania.

Saif al-Islam był najbardziej wpływowym z synów Kaddafiego.

Mohammad Alalaqi, libijski minister sprawiedliwości, powiedział agencji Al Dżazira, że Saif al-Islam czeka na sprawiedliwy proces, zgodny z międzynarodowymi standardami. Nie mamy nic przeciwko obecności międzynarodowych obserwatorów na rozprawie. W trakcie procesu będziemy współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Jak twierdzą przedstawiciele Tymczasowej Rady Narodowej, 24 godziny po aresztowaniu syna Kadafiego, były szef libijskiego wywiadu, Abdullah al-Senussi został pojmany.

“Abdullah al-Senussi został aresztowany w regionie Al-Guira, w południowej części kraju,” przedstawiciel TRN powiedział dziś agencji prasowej AFP, bez podawania szczegółów na temat tego, kiedy dostał się do niewoli.

Reporterka al-Dżaziry, Anita McNaught powiedziała, że doniesienia o aresztowaniu Sensussiego nie zostały jeszcze potwierdzone przez inne oficjalne źródła.

“Przedstawiciele NTC mówią to, co już słyszeliśmy, czyli, że Senussi został aresztowany lub jest otoczony i jest obecnie w trakcie aresztowania,” powiedziała McNaught.

Wiadomość o domniemanym aresztowaniu Senussiego przyszła dzień po tym jak nowy rząd Libii poinformował o ujęciu Saifa al-Islam, syna byłego dyktatora, Muammara Kadafiego, który miał przejąć po ojcu władzę.

“Terrorysta i zabójca, Abdullah al-Senussi został aresztowany” powiedział przedstawiciel TRN do zgromadzonych w Bengazi żołnierzy.

Senussi, schwytany wczoraj Saif al-Islam Kadafi i były władca Libii, Muammar Kaddafi, byli skazani przez Międzynarodowy Trybunał Karny oraz ścigani przez Interpol za zbrodnie przeciwko ludzkości.

62-letni Senussi, był szwagrem i prawą ręką Kaddafiego.

W 1999 roku sąd w Paryżu skazał Senussi zaocznie na dożywocie za jego rzekomy udział w zamachu na samolot  francuski UTA, gdzie zginęło 170 osób.

Libijskie dowództwo wojskowe poinformowało, że Saif al-Islam Kaddafi został aresztowany w pobliżu Ubari w południowej Libii. Al-Islam został pojmany w Ubari i będzie przeniesiony do więzienia w Zintan.

Tags: , ,