Egipt: Islamiści wygrywają

Pierwsza tura wyborów do niższej izby egipskiego parlamentu, Zgromadzenia Ludowego, rozpoczęła się w poniedziałek, kiedy wyborcy dziewięciu z 27 regionów kraju poszli do urn.

Komisja wyborcza zapowiedziała, że oficjalne wyniki puli kandydatów niezależnych będą dostępne w czwartek.

Wyniki list partyjnych, które stanowią dwie trzecie Zgromadzenia Ludowego, będą dostępne dopiero w styczniu.

Nieoficjalne liczby przedostały się do opinii publicznej głównie ze źródeł partyjnych.

Przedstawiciel Wolności i Sprawiedliwości (islamskiej partii politycznej Bractwa Muzułmańskiego) powiedział, że według własnych wewnętrznych sondaży partia zdobyła 40 procent głosów.

W Aleksandrii duże poparcie miała partia salaficka Światło (al-Nur).

Wolność i Sprawiedliwość jest częścią bloku o nazwie Sojusz Demokratyczny. Pozostali członkowie bloku to partie małe i nieznane. Członkowie WiS stanowią 70% kandydatów sojuszu na listach partyjnych i 90% na listach kandydatów indywidualnych.

Basil Adel, członek Bloku Egipskiego, również przewiduje mocne poparcie dla islamistów: Jak powiedział agencji Reuters, uważa, że Sojusz Demokratyczny zdobył od 40 do 50 procent głosów, a partia Światło 5 do 7 procent.

Adel powiedział, że jego własny blok, najważniejszy sojusz partii liberalnych w Egipcie, zdobył od 20 do 30 procent oddanych do tej pory głosów w Kairze.

Szczegółowe wyniki wyciekły z kilku powiatów. Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że jego partia miała najwyższy wynik w Fajum – 199.677 głosów, Partia Światło była druga – 129.827. Na trzecim miejscu plasowała się paria Wolność w wynikiem ponad 26000 głosów.

Jak donosi gazeta Al-Masry Al-Youm, w innym powiecie, Kafr al-Sheikh, WiS prowadzi z liczbą 92.750 głosów, partii Światło była na drugiej pozycji, zdobywając 67.634, a świecki Wafd był trzeci z liczbą 46.540.

W wywiadzie dla państwowej gazety Al-Ahram szef Centrum badań Ahram, Diaa Rashwan, zauważył, że partie islamskie, w tym partia Wolności i Sprawiedliwości, Światło i kilka pomniejszych partii, mogą wspólnie zdobyć 65 procent miejsc w pierwszej turze głosowania.

Analityk zapowiedział zwycięstwo WiS.

Wybory do niższej izby parlamentu będzie miało jeszcze 2 kolejne – 14 grudnia i 3 stycznia.

Tags: , , ,