Ród Aszura

Nadżib Mahfuz, nieżyjący już prozaik egipski (zmarł w roku 2006) należy do grona najwybitniejszych pisarzy świata arabskiego. Za swą twórczość został ukoronowany w 1988 roku literacką Nagrodą Nobla. Jest autorem licznych opowiadań, dramatów, powieści (historycznych i społeczno – obyczajowych) oraz scenariuszy filmowych. Jego książki cieszą się niezwykłą popularnością zarówno w samym Egipcie, jak i w innych krajach. Wiele z nich zostało zekranizowanych. Z zaciekawieniem sięgnąłem więc do powieści Mahfuza, „Ród Aszura” opublikowanej w ubiegłym roku przez Świat Książki (książka ukazała się po raz pierwszy w roku 1977).

W powieściach swych Mahfuz dużo miejsca poświęca zmianom, które zachodzą w społeczeństwie egipskim, kryzysowi moralnemu świata arabskiego. Poddaje w nich subtelnej i zarazem konstruktywnej krytyce zarówno zacofanie świata islamu, jak i patologie, którymi zachłystują się przecież współczesne cywilizowane społeczeństwa (nihilizm moralny, korupcję, draństwo w polityce, pazerność na władzę i pieniądze). Z książek Mahfuza można wiele dowiedzieć się o życiu codziennym w państwie islamskim, obyczajach i tradycjach, oraz panujących w nich przyzwyczajeniach, relacjach społecznych, kulturze, gospodarce i elitach władzy. Nadżib Mahfuz pisze dużo o Kairze, w którym spędził całe życie.

„Ród Aszura” to pełna przeżyć i namiętności, tęsknot, a zarazem dramaturgii, składająca się z dziesięciu opowieści, wielopokoleniowa saga egipskiego rodu An – Nadżi. To opowieść o zmaganiach Dobra ze Złem, biedzie i bogactwie. To książka, którą czyta się lekko i przyjemnie. To wreszcie powieść jedynego egipskiego noblisty, znienawidzonego przez islamskich ekstremistów, o bardzo wyraźnym wydźwięku politycznym. Epopeja o zderzenie mitu założycielskiego rodu An – Nadżi zbudowanego na przyzwoitości w nieustannej konfrontacji wizji dobrego świata z szemranymi interesami, pokusami, zdradą, wreszcie zbrodnią.To książka napisana w klimacie bajkowym, którą warto przeczytać i głęboko przemyśleć.

Nadżib Mahfuz, Ród Aszura, z arabskiego przełożyli Jolanta Kozłowska, George Yacoub, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2011, ss. 475

Fragmenty powieści pisarza egipskiego czytane przez Andrzeja Blumenfelda były emitowane w okresie od dnia 28marca do 1 kwietnia (poniedziałek – piątek) 2011 roku, godz. 23:00

w radiowej „Dwójce”:

http://www.polskieradio.pl/8/738/Artykul/336236,Nadzib-Mahfuz-Rod-Aszura-