HENNA

 Czym jest henna?

Najprostszym wytłumaczeniem, czym jest henna, jest stwierdzenie, że jest to nic innego, jak pasta kosmetyczna, która używana jest do dekoracji ciała. Hennę otrzymuje się z liści rośliny o tej samej nazwie.

Pochodzenie henny

Prawdopodobnie henna pochodzi z Bliskiego Wschodu (według niektórych podań z samego Iranu), skąd rozpowszechniła się do innych krajów na świecie (szczególnie do Indii i Indonezji).

Migracje i kulturowe interakcje na przestrzeni wielu wieków sprawiły, że bardzo ciężko określić, kiedy zaczęto praktykować zdobienie ciała henną. Historycy podają, że henna jest używana już 5000 lat, przede wszystkim, jako kosmetyk, czy medykament.

Jak to zwykle bywa nie ma jednego stanowiska w tej sprawie. Opinie historyków podzielone są pomiędzy dwa stanowiska; jedno obstaje za tym, że henna powstała w starożytnych Indiach, skąd była rozpowszechniana do innych krajów świata; druga, że powstała na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej skąd w XII wieku p.n.e. poprzez Egipskich magnatów została rozpowszechniona w Indiach. Jak sami widzicie różne daty, różni autorzy nie doszli jeszcze do wspólnych wniosków.

Bez względu na to, kiedy i gdzie powstała henna po dziś dzień symbolizuje ona powodzenie, szczęście, płodność. Henna odgrywa bardzo ważną rolę w obrzędach kobiecych, gdzie symbolizuje bogactwo, pokusę, uwodzenie, czy piękno. W południowej Azji henna znana jest pod nazwą mehendi.

Henna a religia

W dzisiejszych czasach praktyka dekorowania ciała henną obecna jest niemal we wszystkich religiach (Hindu, Sikh, Islam, Chrześcijaństwo, Judaizm, a także wśród Pogan). Innymi słowy coraz częściej zaciera się znaczenie religijne dekorowania ciała.

W arabskim świecie dekorowanie ciała najczęściej praktykowane jest przez kobiety, które stosują ją na swoich dłoniach i stopach. Henna naturalnie znika ze skóry po kilku tygodniach (w wyniku kontaktu z wodą i wyblaknięcia). W krajach Bliskiego Wschodu każdy może ozdobić swoje ciało samodzielnie. Na ulicznych bazarach (souq’ach), jak również w wielkich sieciach handlowych dostępne są wszystkie akcesoria niezbędne w ozdabianiu ciała (włącznie z szablonami ze wzorami).

Praktykę zdobienia ciała stosuje się z okazji ślubów, obrzezywania i narodzin nowego potomka. Zdobienie ciała panny młodej w noc przed weselem w Indiach nosi nazwę ceremonia mehendi.
W tradycji muzułmańskiej henna odrywa kluczową rolę. Wiele opowiadań o Mahomecie, również uwzględnia malowanie henną. Na zakończenie Ramadanu, w Id al-Fitr Muzułmanie przez 7 dni celebrują powrót do codzienności. Rozdawane są prezenty, organizowane są imprezy. W tym czasie zawieranych jest również wiele wesel. Podczas Id al-Fitr kobiety starają się zakładać najlepsze ubrania, dbać o wygląd. Tym sam wiele kobiet ozdabia swoje dłonie i stopy przepięknymi wzorami, przy użyciu henny. Również perfumy pochodzące z kwiatów henny są bardzo cenione przez kobiety.

 

Henna na świecie

Obecnie tatuaże z henny, jak również sztuka wykonywania henny zdobywa coraz to większą popularność. Wiele salonów tatuażu na całym świecie w swojej ofercie ma tatuaże z henny. Podczas festiwali i innych wydarzeń można natknąć się na wielu artystów zajmujących się wykonywaniem henny. Henna w Libanie to również niebanalny dodatek na ciało w słoneczne lato.

W latach 90-tych przede wszystkim w USA gwiazdy rocka zaczęły używać hennę. Na pewno wielu z Was zna wideoklip Madonny Pt. „Frozen”. Dłonie artystki ozdabiają wzory wykonane henną. Madonna była jedną z pierwszych gwiazd, która w kulturze Zachodu ‘promowała’ zdobienie ciała henną.

Czytaj i oglądaj więcej o hennie:

http://www.kew.org/plant-cultures/plants/henna_spiritual.html
http://i-cias.com/e.o/henna.htm
http://www.al-bab.com/arab/visual/tattoos.htm
http://www.kew.org/plant-cultures/plants/henna_history.html
http://www.hennabodyart.com.au/
http://urodaizdrowie.pl/henna-kosmetyk-nie-tylko-do-wlosow

Link do posta: http://goodmorningbeirut.blogspot.com/2011/12/henna-libanskie-odkrycia-discovered-in.html