Wyprawka za uśmiech – Polacy afgańskiej szkole. Akcja charytatywna w Krakowie.

W imieniu Slajdowiska przy Kawie oraz Stowarzyszenia Szkoły dla Pokoju zapraszamy Wszystkich do udziału w niezwykłym wydarzeniu: zbiórce  artykułów  szkolnych m.in.: kredek, ołówków, zeszytów i przyborów kreślarskich, którymi obdarowane zostaną dzieci uczące się na co dzień w dwóch podkabulskich szkołach które znajdują się w okolicach pałacu Darul Aman, pod Kabulem. Link do galerii.

Do koedukacyjnych szkół uczęszcza ponad 1500 uczniów, z czego prawie 700 to dziewczynki. Dzieci uczą się na co dzień stłoczone w ciasnych klasach wewnątrz prowizorycznych budynków. Dla części z nich, z powodu braku miejsca, nauczyciele organizują lekcje  pod gołym niebem lub w namiotach. Lekcje są rozplanowane na trzy zmiany: od 6:30 rano do późnego wieczora. Dzieciom brakuje  podstawowych przyborów szkolnych do pisania i rysowania. Mimo tego wszystkiego młodzi Afgańczycy są niezwykle chętni do nauki. W szkole panuje miła atmosfera,  a dzieci zmagają się z niedogodnościami z dużą wiarą w lepsze jutro.

My też wierzymy, że przy Państwa pomocy uda się nam choć trochę pomóc tym dzielnym chłopcom i dziewczynkom w ich dążeniu do lepszego jutra. Przy współpracy kilku instytucji oraz wsparciu logistycznym Wojska Polskiego, wszelkie zebrane przez nas dary zostaną doręczone prosto na miejsce, bezpośrednio w ręce  uczniów. To nie jest bezmyślne wydawanie pieniędzy na jakiś nieokreślony cel – to jest realna i efektywna pomoc.

Miejsca zbiórki artykułów szkolnych, w których umieściliśmy specjalnie oznaczone pudełka:

–           Kawiarnia „Cudowne Lata” przy ul. Garncarskiej 5,

–           Instytut Orientalistyki UJ, ul. Podwale 7 (wejście od ul. Krupniczej),

–           Galeria Persja, ul. Józefa 13 (Kazimierz),

Co zbieramy?

  • Artykuły szkolne – pióra, długopisy, ołówki, gumki do mazania, flamastry, kredki woskowe, zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki, przybory kreślarskie, bloki techniczne, tornistry etc.

Uwaga!!! Każdy, kto podaruje małym Afgańczykom nawet najmniejszą rzecz, weźmie udział w losowaniu nagród, które odbędzie się na zakończeniu akcji, 10. Czerwca w Kawiarni Cudowne Lata przy ul. Garncarskiej 5.

Koordynacją zbiórki zajmują się: 

Paulina Lipińska – tel. 661-822-901

Sabawoon Shaheed – tel. 501-683-429 slajdowisko@gmail.com

Cała akcja zostanie udokumentowana fotograficznie tak w Polsce jak i w Afganistanie, a zdjęcia z obdarowanej szkoły ukażą się na stronach internetowych naszych partnerów!

Finał akcji – „Afgańska Niedziela w Krakowie”

Zwieńczeniem zbiórki będzie Afgańska Niedziela w Krakowie, podczas której, między innymi, nasi goście opowiedzą o swoich górskich wojażach, a konkretnie o wyprawie Afganistan 2010 – pierwszej po 33 latach polskiej wyprawie alpinistycznej do Korytarza Wachańskiego. Elżbieta Kamińska oraz Jakub Gajda podzielą się z nami wrażeniami, pięknymi zdjęciami oraz cennymi i rzetelnymi informacjami na temat tej części Afganistanu, o której tak rzadko mówi się w mediach. Nasi goście to nie tylko podróżnicy i ale także prawdziwi miłośnicy tej części świata.

Naszymi kolejnymi gośćmi będą Mikołaj Bolczyk i Mateusz Kłagisz — doktoranci Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ, prowadzący aktualnie kurs Zagadnienia współczesnego Afganistanu. Pan Mateusz Kłagisz przybliży nam czasy, gdy na ziemiach współczesnego Afganistanu dominowała religia i kultura buddyjska.

Po spotkaniach z naszymi gośćmi zapraszamy Wszystkich do udziału w losowaniu książki Rodrica Braithwaite’a Afgańcy. Ostatnia wojna Imperium, którą na ten cel przeznaczył portal Afganistan24.org dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak. Wśród osób, które przyłączą się do naszej akcji zostanie również rozlosowany drobny afgański upominek od Galerii Persja, która zajmie się orientalną dekoracją sali.

 Po losowaniu zachęcamy Państwa do podjęcia dyskusji na temat Afganistanu. To świetna okazja, by dowiedzieć się co na temat Afganistanu mają do powiedzenia naukowcy i podróżnicy, a także sami Afgańczycy.