29-30 czerwca, „Alchemia Miłości” – podróż do serca Persji

Redakcja BliskiWschód.pl ma zaszczyt zaprosić na niezwykłą imprezę, której jest współpatronem.

Wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym książka “Alchemia miłości” przemierza Polskę. Już niebawem zawita do Krakowa, gdzie odbędą się dwa spotkania skupione na perskiej poezji. Tym razem będą to wydarzenia zarazem literackie, muzyczne, jak i filmowe.

Podczas wieczoru promocyjnego będziemy mieli okazję zapoznać się z twórczością takich mistrzów słowa jak Rumi, Hafez, czy Sadi, posłuchać muzyki, wykonywanej na tradycyjnych instrumentach irańskich i  zainspirować się sztuką sufizmu „Pan Ibrahim i Kwiaty Koranu”.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:

Wydawnictwo Barbelo

Kino Pod Baranami

Czuły Barbarzyńca

Szczegółowy program imprez:

29 czerwca, piątek, godz. 19:00,

księgarnia Czuły Barbarzyńca,

promocja książki „Alchemia miłości” – jako pierwszy punkt programu, autor przekładu tomu poezji “Alchemia miłości, dr Błażej Gałkowski, podzieli się z nami własnymi doświadczeniami z tradycją mistyczną sufizmu, opowie o właściwej dla tego nurtu problematyce i symbolice. Po wystąpieniu dr Gałkowskiego odbędzie się krótka prezentacja wybranych wierszy z tomu „Alchemia Miłości” oraz koncert muzyki irańskiej w wykonaniu Sol et Luna  – Mieczysław Litwiński.

Mieczysław Litwiński – wybitny muzyk i aranżer, który według The New York Times wpisał się do historii muzyki jako multiinstrumentalista i śpiewak „o wirtuozerskiej skali głosu”

“Westdeutsche Allgemeine Zeitung” nazywa go “muzykiem i alchemikiem w jednej osobie.” Mieczysław Litwiński koncertował m.in. w słynnej Carnegie Hall, śpiewał w znanym w Polsce zespole „Novi Singers”; jako muzyk brał też udział w realizacji wielu filmów, m.in. braci Cohen (“Raising Arizona”, ” Barton Fink”, muz. Carter Burwell)

Bilet wstępu: 10 PLN (w cenie biletu Czuły zaprasza na herbatę lub oferuje 50% zniżki na piwo!)

30 czerwca, sobota, godz. 19:00,

Kino Pod Baranami,

Na wstępie zapraszamy na spotkanie z wydawnictwem Barbelo i krótką prezentacją symboli islamskiego mistycyzmu oraz fragmentów książki “Alchemia miłości”. Po krótkiej prezentacji filmie kilka słów wprowadzenia do proponowanego filmu.

Projekcja filmu „Pan Ibrahim i Kwiaty Koranu”, w reżyserii François Dupeirona na podstawie opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta pod tym samym tytułem (Wyd. ZNAK, 2009);

Film opowiada o losach i dorastaniu młodego żydowskiego nastolatka – Momo, którego matka nie żyje, a znudzony i nie angażujący się w wychowanie ojciec postanawia go opuścić. Tytułowy pan Ibrahim jest z kolei skromnym, tureckim sklepikarzem, dla którego wszystkie wartości i mądrości życiowe są zawarte w Koranie – świętej księdze islamu. Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu lat 60-tych XX wieku. Momo, w wieku szesnastu lat postanawia rozpocząć obcowanie płciowe z miejscowymi prostytutkami. Pierwszą z nich zostaje Sylvie, która z czasem zaprzyjaźnia się z chłopcem. Młody Żyd, półsierota, wszystkie zakupy robi w miejscowym sklepiku prowadzonym przez „Araba” – Pana Ibrahima. Gdy pewnego dnia starzec przyłapuje chłopaka na kradzieży postanawia go nie karać, ale zaopiekować się nim, pokazać, co jest w życiu najważniejsze. Wprowadza chłopca w świat nowych wartości. Ibrahim staje się jego jedynym przyjacielem. Jest jego bohaterem i autorytetem. Staje się dla niego kimś w rodzaju nauczyciela i „instruktora życia”. Pewnego dnia wyruszają w podróż w rodzinne strony Ibrahima, która na zawsze odmieni ich życie.

Obraz Dupreyon’a został doceniony na świecie, na co potwierdzeniem może być przyznanie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej nominacji do Złotego Globu w kategorii najlepszego filmu zagranicznego. W rodzimej Francji Omar Sharif, wcielający się w postać pana Ibrahima, został uhonorowany Cezarem. [Z recenzji na portalu Filmweb.pl]

Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej rozmowy z zaproszonymi gośćmi:

Andrzej Saramowicz – założyciel pierwszej tradycyjnej tariki muzułmańskiej w Polsce działającej od 1996 roku jako Szkoła Nauk Sufich (http://www.sufi.org.pl/) (Andrzej jest uczniem Szjacha Hazrata Azad Rasoola z New Dehli w Indiach; współzałożyciel Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, praktykujący muzułmanin, gość w programach Religia.TV, absolwent Queensland Institute of Natural Science w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat; autor przekładu z języka angielskiego książki pt. „W stronę serca” autorstwa wspomnianego wyżej nauczyciela;

Elżbieta i Andrzej Lisowscy – krakowscy dziennikarze i podróżnicy, członkowie m.in. The Explorers Club (Nowy Jork) i honorowi członkowie Polish – American Travelers Club, twórcy telewizyjnych magazynów „Światowiec” (TVP INFO, emisje także w TVP Polonia, TVP Kraków) oraz „Z plecakiem i walizką” (TVP Kraków, emisje także w TVP1-Edukacyjna, TVP 3), autorzy etnologicznych reportaży z Azji (emitowanych w TVP1 i TVP2), autorzy przewodników turystycznych (wydawanych także za granicą), audycji radiowych i licznych artykułów prasowych.

Od zawsze, uwzględniając nawet poprzednie wcielenia, żyją w podróży. Elżbieta – zodiakalny Skorpion – łączy dziennikarstwo z pracą naukową (orientalistka, religioznawca), zajmuje się mistycznym islamem w Instytucie Religioznawstwa UJ (adiunkt, na ukończeniu habilitacja). Andrzej – zodiakalna Ryba – dziennikarz i fotograf, członek – założyciel Fundacji Kultury Polskiej, studiował historię sztuki (UJ), zajmował się także reportażem społecznym i publicystyką kulturalną (więcej informacji na: http://www.lisowscy.pl/W_pigulce.html).

Bilet wstępu: normalny: 16 zł

                        ulgowy: 14 zł

Zapraszamy!