21 czerwca -15 października, BIŻUTERIA ETNICZNA AFGANISTANU

“BIŻUTERIA ETNICZNA AFGANISTANU ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” 21 czerwca – 15 października 2012

Galeria Azjatycka , ul. Freta 5, WarszawaWystawa ukazuje bogaty i reprezentatywny zbiór kobiecej biżuterii etnicznej z Afganistanu. Można na niej zobaczyć ozdoby koczowników kuczi, z wielobarwnymi paciorkami i szkiełkami, brzęczącymi łańcuszkami i monetami; unikatowe naszyjniki-obręcze tajemniczych ludów dardyjskich, zdobione turkusami i lazurytami; malownicze czapeczki, niemal całkowicie pokryte elementami biżuterii, noszone do dziś w wielu grupach etnicznych zamieszkujących Afganistan; a także rozpowszechnione w muzułmańskim świecie amuletnice – pojemniczki zawierające zwitki z wersetami z Koranu, które mają chronić właściciela przed urokiem, chorobą i wszelkim złem.
Mamy nadzieję, że w dobie „mody na etniczność” w kulturze popularnej bogactwo ornamentyki i niepowtarzalność form prezentowanej biżuterii afgańskiej stanie się nie tylko kolejnym źródłem inspiracji, ale i zachętą do bliższego poznania tej odległej kultury. 
Wystawie będą towarzyszyć imprezy popularyzujące kulturę i sztukę Afganistanu: prelekcje, prezentacje slajdów oraz pokazy tradycyjnych tańców afgańskich. 

Wystawa pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ziauddina Mojadedi, Ambasadora Islamskiej Republiki Afganistanu.

Komisarz wystawy: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)
Oprawa graficzna (plakaty, katalog wystawy): Maria Janiga
Projekt plastyczny wystawy: Piotr Jaszczołt
Konserwacja obiektów: Irena Karabasz – Szymańska
Fotografie obiektów muzealnych: Eugeniusz Helbert
Fotografie: Dorota Skowrońska, Modelka: Aleksandra Kilczewska

 

Naszej nowej wystawie "BIŻUTERIA ETNICZNA AFGANISTANU" towarzyszyła specjalna sesja zdjęciowa, której efekty zobaczymy już wkrótce:) Wspaniałe fotografie ukazujące bogactwo biżuterii afgańskiej wykonała DOROTA SKOWROŃSKA, a wdzięczną modelką, która nie tylko pozowała, ale i użyczyła strojów etnicznych była ALEKSANDRA KILCZEWSKA, studentka iranistyki UW i tancerka. Bardzo dziękujemy za owocną współpracę!

Pokaz tańca z Heratu w wykonaniu Aleksandry "Apsary" Kilczewskiej.