Assad – z krwawego dyktatora na miłego gościa?

Assadowi włos z głowy nie spadnie. USA daje mu immunitet, o ile zrzeknie się władzy.

Wielka Brytania i USA rozważają zaoferowanie prezydentowi Syrii Baszarowi Assadowi immunitet od odpowiedzialności karnej w zamian za dobrowolne zrzeczenie się władzy – informuje msnbc.com.

Według brytyjskiego dziennika “The Guardian”. Amerykańska sekretarz Stanu Hillary Clinton zamierza przekonać byłego sekretarza generalnego ONZ Koffiego Annana do zorganizowania konferencji pokojowej, podczas której można by omówić szczegóły tego planu. “The Telegraph” dodaje z kolei, że Assad miałby zagwarantowany swobodny przejazd do Szwajcarii, gdzie miałaby odbyć się konferencja.

Pomysł z immunitetem sprawdził się w przypadku byłego prezydenta Jemenu, Aliego Saleha, który w zamian za immunitet zgodził się zrezygnować z władzy – przypomina “Guardian”.

Czy tak samo będzie z Assadem? Nie wiadomo. Z informacji dziennika wynika jednak, że pomysł został już przedyskutowany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który miał stwierdzić, że nie jest “przywiązany do myśli, iż Assad będzie rządził w nieskończoność”.

Tymczasem brytyjski rząd, podejrzewając że na pokładzie rosyjskiego statku MV Alaed znajduje się broń dla syryjskiego reżimu, postanowił anulować ubezpieczenie jednostki. Przewożenie przez terytorium UE broni dla Syrii jest nielegalne, odkąd Bruksela postanowiła o sankcjach wobec reżimu, mordującego tysiące własnych obywateli.

Według gazety MV Alaed odebrał transport śmigłowców Mi-25 w Kaliningradzie, do którego trafiły po okresie serwisowania w jednej z fabrykrosyjskiego koncernu.

 Źródło: KOSSOBOR

Tags: , ,