Kobieta, chrześcijanka wiceprezydentem. Historia Egiptu powstaje teraz.

Bractwo Muzułmańskie, jak twierdzą jego liderzy, to nie religia ani też partia, ale sposób życia. Dojście tego ugrupowania do władzy wywołuje w świecie mieszane reakcje.

Po raz pierwszy w historii Egiptu władzę obejmuje osoba wybrana w demokratycznych wyborach, ale historia tego kraju odnotuje jeszcze dwa nie spotykane jeszcze fakty. Mohamed Morsi, zamierza nie tylko powołać kobietę na urząd wiceprezydenta, ale ma to być Chrześcijanka.

“Po raz pierwszy w historii Egiptu – i to nie tej najnowszej ale całej historii – kobieta obejmie tak wysoką pozycję” mówi rzecznik  Ahmed Deif . I to nie tylko wiceprezydentem z ograniczoną decyzyjnością, ale mającym realna władzę i uprawnienia, będzie doradcą  Gabinetu Prezydenta w najważniejszych sprawach”

Prezydent Morsi  w swojej kampanii obiecywał, że będzie zabiegał o prawa kobiet. “Rola kobiety w Egipskim społeczeństwie jest jasna – prawa kobiet są równe prawom mężczyzn. Kobiety mają je w tym samym wymiarze. Nie może być zróżnicowania między Egipcjanami za wyjątkiem przewidzianych w Konstytucji i prawie.” 

Lider Bractwa Muzułmańskiego przyrzekł przestrzegać praw mniejszości. Egipt zdecydowanie nie będzie “Republiką Islamską” powiedział Deif.

Szczerość owych deklaracji nie jest jednak jednoznaczna wobec innych, pojawiających się w czasie kampanii deklaracji, jak choćby ta, mówiąca o zakazie kandydowania na stanowisko prezydenta dla kobiet i nie-muzułmanów.

Morsi w poniedziałek wprowadził się do biur zajmowanych przedtem przez Mubaraka i rozpoczął  prace nad formowaniem gabinetu. Proces doboru ludzi nie skończy sie w jednym dniu – dodał rzecznik.

Ahmed Shafik, który sprawował  władze po obaleniu Mubaraka i przegrał z Morsim, opuścił we wtorek Egipt udając sie do Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Shafik nie ucieka z kraju, powiedział CNN jego adwokat Showee Elsayed.

Przeciwko Szafikowi złożono w kwietniu kilka oskarżeń o korupcję, lecz prokurator nie podjął żadnych prawnych postępowań. Nie toczy się przeciw niemu żadne postępowanie. On i jego dwie córki zamierzają wypełnić Umrę, czyli pielgrzymkę do Mekki.

Po powrocie Shafik zamierza powołać nową  partię polityczną.

Źródło: Nathanel