Muhamad Morsi – Prezydent Egiptu

Reprezentant Bractwa muzułmańskiego, Muhamad Morsi został oficjalnie ogłoszono prezydentem Egiptu.

Komitet wyborczy ogłosił, że  Mohamed Morsi, reprezentujący Bractwo muzułmańskie został zwycięzcą pierwszych wolnych wyborów, w których islamiści odnieśli symboliczne zwycięstwo nad od lat panującą dyktaturą armii.

Po ponad godzinnym wystąpieniu szefa komisji wyborczej, który z detalami wyjaśniał zawiłości, powodujące opóźnienie ogłoszenia ostatecznych rezultatów,  Farouk Sultan, ogłosił, że Morsi otrzymał  51.7 procent ważnych głosów . Drugi kandydat generał Ahmed Shafik, otrzymał  48.3 procent.

Na placu Tahrir setki tysięcy zebranych celebruje zwycięstwo . Fajerwerki  i nieustanne, ogłuszające okrzyki “Morsi, Morsi” wypełniają całą okolicę.

 Morsi  został pierwszą głową państwa, wywodzącą się z kręgów islamskich. Zwycięstwo nastąpiło w 16 miesięcy po tym, jak usunięto od władzy od dziesiątków lat sprawującego dyktaturę  Hosni Mubaraka.

Ogłoszenie zwycięstwa Morsiego nie rozwiązuje praktycznie niczego. Wojsko zamierza zachować część władzy, uprawnienia nowego prezydenta będą okrojone.

Jednak po 84 latach działania w podziemiu i prześladowań zarówno ze strony monarchów jak dyktatorów, islamiści są bliscy spełnienia swoich marzeń – nowej demokracji islamskiej. Ale nie będzie łatwo.

Na drodze stoi wojsko i ugrupowania wolnościowe.

Egipscy liberałowie są bardzo niezadowoleni. Oskarżają islamistów o przywłaszczenie sobie rewolucji. Nie wierzą w obietnice, jakoby nowy Prezydent zamierzał przestrzegać praw mniejszości i indywidualnych wolności. Obawiają sie, że prawo szariatu stanie sie podstawą prawodawstwa w kraju. Liberałowie chcą zasad świeckiego liberalizmu.

Morsi jest wykształconym w Ameryce inżynierem, doktoryzowanym na University of Southern California.

Reakcje liderów światowych są jak na razie oszczędne i umiarkowane.

Źródło: Nathanel

Tags: , , ,