Spotkanie NATO w sprawie zestrzelonego tureckiego samolotu.

Turcja oskarżyła Syrię o zestrzelenie myśliwca w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i zaprosiła swoich sojuszników z NATO do spotkania i przedyskutowania możliwych scenariuszy.

Wrak samolotu został odnaleziony na wodach syryjskich na głębokości 1300 metrów. Trwają poszukiwania zaginionych pilotów.

Syria twierdzi, że nie wiedziała, że samolot należy do sił tureckich. Syryjskim deklaracjom nie daje wiary Ankara. Turecki minister spraw zagranicznych Davutoglu powiedział, że samolot był wyraźnie oznaczony jako turecki i że nie zgadza się z oświadczeniem Damaszku.

Minister w wystąpieniu dla państwowej telewizji TRT, powiedział, że samolot myśliwski F4 “został trafiony kiedy był w odległości 13 mil od syryjskiego wybrzeża”.

Samolot wszedł w piątek w syryjską przestrzeń powietrzną, ale szybko ją opuścił, gdy został ostrzeżony, powiedział Davutoglu.

Odrzutowiec był na misji szkoleniowej, i “nie uczestniczy w jakiejkolwiek operacji przeciwko Syrii”. Testował turecki radar i systemy obronne.

Davutoglu powiedział także, że planuje przedstawić sprawę Turcji przed Radą Bezpieczeństwa ONZ.

Hillary Clinton, amerykańska sekretarz stanu, określiła zestrzelenie samolotu jako niedopuszczalny akt. Rzecznik tureckiego MSZ dodał, że był to akt agresji.

Po złożeniu przez Turcję prośby o konsultacje wysłannicy z państw członkowskich NATO spotkają się w Brukseli we wtorek .

“Turcja zażądała konsultacji w ramach Artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego NATO. Zgodnie z Art 4, każdy sojusznik może zażądać konsultacji, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, ich integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo jest zagrożone” powiedział Oana Lungescu.

Co ciekawe Turcja nie powołuje się na artykuł 5, który stanowi, że “atak na jednego jest atakiem na nas wszystkich”. Wykorzystuje jedynie prawo wszystkich członków NATO do zasięgnięcia konsultacji na mocy artykułu 4, w celu omówienia problemów, stojących przed jednym z członków NATO.

Przed rewolucją Turcja prowadziła ożywione i ścisłe relacje gospodarczo polityczne z Syrią.

Dziś w Luksemburgu przedstawiciele Unii Europejskiej będą dyskutować o kryzysie w Syrii.

Tags: , , ,