Turecki samolot zestrzelony przez Syrię! Będzie wojna?

Syryjskie władze wojskowe potwierdzają zestrzelenie tureckiego F-4 w przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi Syrii.

Wcześniej tureckie dowództwo ogłosiło ,że utracono kontakt z pilotem i przypuszcza się, że zestrzeliły go siły syryjskie. Jeśli się weźmie pod uwagę, że Turcja jest członkiem NATO,  to tylko pozostaje rozejrzeć się za słowem “prowokacja” i czekać  na zbrojną interwencję w Syrii.

Poszukiwania dwuosobowej załogi prowadzone są wspólnie przez kutry ratownicze obu państw.

Syryjskie dowództwo twierdzi, że ” niezidentyfikowany obiekt”  naruszył przestrzeń powietrzna Syrii z kierunku zachodniego. Obiekt poruszał się z dużą szybkością na niskiej wysokości – powiedział rzecznik. 

Przeciwlotnicza artyleria  trafiła w obiekt, który spadł do morza, w rejonie prowincji  Latakia , 10km od wioski   Um al-Tuyour. ” Później okazało się że celem był  turecki samolot wojskowy” – wyjaśniał rzecznik. 

 Nie jest tajemnicą, że Turcja wspomaga rebeliantów usiłujących obalić prezydenta Syrii Bashira al Assada.

Turcja w wydanym oświadczeniu pozostawia sobie, jako członek NATO, prawo reakcji militarnej, co w rezultacie może powodować dalsze nawarstwienie konfliktu. Stosunki wzajemne między dawnymi sojusznikami pogarszają się systematycznie od ubiegłego roku.

Syria uważa że postąpiła zgodnie z prawem i procedurami dla takich przypadków.

W ciągu ostatnich 16 miesięcy w Turcji schroniło się 32 tys. syryjskich uchodźców, a rząd turecki pozwala syryjskim dysydentom na przerzucanie przez prawie tysiąc kilometrową granice zaopatrzenia dla rebeliantów w Syrii.

Turcja przewodzi  koalicji państw o nazwie “Friends of Syria”, zmierzających do obalenia Assada.

Obie strony konfliktu wzajemnie oskarżają się o brutalne morderstwa i tortury oponentów.

Przemoc nasiliła się od czasu gdy Gen. Robert Mood, Norweski dowódca 300 osobowego  kontyngentu ONZ, monitorującego sytuację w Syrii, zawiesił swoja działalność, gdy 16 czerwca zwieszenie broni i próby ustalenia planu pokojowego zawiodły.

Nie dają rezultatów ani negocjacje Annana ani Ligi Arabskiej. Przyczyn fiaska łatwo się domyśleć .

Annan usiłuje doprowadzić do rozmów  w Genewie 30 czerwca, które miałyby się odbyć z udziałem Iranu , jedynego sojusznika Assada. Sprzeciwiają się temu USA i Wielka Brytania. Rosja popiera pomysł Annana, udziału Iranu w obradach szczytu.

Rosjanie są zirytowani oskarżeniami Ameryki, jakoby Rosja dozbrajała wojska syryjskie aby ułatwić im rozprawę władz  z rebeliantami. Minister spraw zagranicznych Rosji , Ławrow ostro skrytykował mentalność USA określając ja jako dziecinną manię wyższości.

Tak czy inaczej wygląda na to, że los Assada jest przesądzony, tak jak to było Mubarakiem i Kadafim.

To tylko kwestia czasu i “okoliczności”.

Źródło: Nethanel

Tags: , , ,