Amerykanie budują radar antyrakietowy w Katarze

Jak donosi The Wall Street Journal, Pentagon buduje radar antyrakietowy w Katarze, około 200 kilometrów od granic Iranu.

Stacja będzie częścią systemu, mającego na celu obronę interesów Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników przed irańskimi rakietami, urzędnik, którego nazwiska nie wymieniono, powiedział dziennikarzowi The Wall Street Journal.

“Mamy wielu sojuszników i partnerów w regionie, z którymi staramy się zbudować szeroką współpracę, a naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i odniesienie się do szeregu niebezbieczeństw, jakie zagrażają amerykańskim  interesów.” Powiedział przedstawiciel Pentagonu w rozmowie z dziennikarzami al-Dżaziry.

Podobny radar istnieje od 2008 roku na Górze Keren na pustyni Negew, a drugi jest zainstalowany w Turcji w ramach strategii antyrakietowej NATO.

Urzędnicy pentagonu  powiedzieli The Wall Street Journal, że Dowództwo Centralne, które nadzoruje amerykańskie operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej, chce wdrożyć pierwszy terminal o szerszym zasięgu (Terminal High Altitude Area Defense THAAD) w najbliższych miesiącach, najprawdopodobniej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Gazeta poinformowała również, że USA przygotowuje na wrześnień swoje największe w historii ćwiczenia trałowania min w Zatoce Perskiej,  mówiąc, że to pierwsze tak wielostronne ćwiczenia w regionie. 

Tags: , ,