Rantis, Aida Amer

ISBN: 978-83-934098-7-7

Seria: Proza Spoza

wydanie: I     

okładka: miękka ze skrzydełkami

wymiary: 124×194

Premiera: październik 2012 r.

Rantis Aidy Amer jest nostalgiczną opowieścią o miejscu, które znajduje się poza czasem i przestrzenią, a także o ludziach, którzy trwają na granicy świata rzeczywistego i świata fantazji.

Rantis to palestyńskie miasteczko, którego próżno by szukać na mapach. Na piaszczystej ziemi, na rantijskim bruku, wokół miejskiej studni, Aida Amer gromadzi najważniejszych i najbarwniejszych bohaterów: Miriam – lokalną Szeherezadę; Fatimę – znachorkę mądrzejszą od lekarzy; jednorękiego Jusufa Odiego – żartownisia, a jednocześnie sprawcę wielu nieszczęść; Hafeza – sprawiedliwego oraz prawego spadkobiercę imienia i bogactwa rodu Amer Khalefów; jego posłuszną żonę Ranię; namiętną i rozwiązłą Bośniaczkę Itydal; chorego z zazdrości Khaleda…

Aida Amer wraca do prywatnego raju utraconego, do palestyńskich korzeni, do rodzinnych opowieści, do miejsc dla niej najważniejszych. Rantis, choć wyrosło z prawdziwych historii, jest fikcją pozwalającą Aidzie Amer ocalić najpiękniejsze familijne legendy. Jej powieść można śmiało nazwać orientalną odpowiedzią na latynoamerykańskie Sto lat samotności.

Aida Amer urodziła się w 1968 roku w Krakowie. Po mamie Polka, po tacie Arabka. Wychowała się na styku dwóch kultur.

Ukończyła archeologię klasyczną na UJ i szkolę aranżacji wnętrz. Projektowaniem wnętrz zajmuje się zawodowo, pisaniem – w wolnym czasie. Mieszka w Krakowie. Jej literacki debiut to opowiadanie Igor i Igor, opublikowane w antologii Wbrew naturze (Amea 2011).

Tags: , , ,