Szaleniec z Placu Wolności – Hasan Blasim

Okladka__Szaleniec_z_Placu_Wolnosci_rgbPo Egipcjaninie Chalidzie al-Chamisim i jego zbiorze Taxi, będącym relacją rozmów z taksówkarzami i ukazującym napięcie przedrewolucyjne w Egipcie i Libiczyku Hishamie Matarze ukazującym krótkie obrazy z rzeczywistości funkcjonowania w ramach reżimu Kaddafiego, polski czytelnik ma okazję sięgnąć po literaturę ukazującą stan społeczeństwa znajdującego się w niewoli przemocy, wojny i ciągłej niestabilności życia codziennego.

Hassan Blasim (ur. 1973 w Bagdadzie) to iracki pisarz oraz reżyser między innymi filmu The Wounded Camera, z powodu którego musiał opuścić Irak. Mieszka w Finlandii, gdzie pracuje między innymi jako reżyser krótkometrażowych filmów. Zbiór opowiadań Szaleniec z Placu Wolności był jego literackim debiutem.

Opowiadania opisują okres od wojny iracko – irańskiej, której poległym dedykowany jest jeden z utworów, po rzeczywistość postsaddamowską. W jego opowiadaniach głos zabierają świadkowie niezwykłych wydarzeń, zmarli, poeci i szaleńcy.

Książka jest zapisem historii na wpół prawdziwych, ocierających się o fantazję, przenoszącą czytelnika w świat ponury, brutalny, pełen szaleństwa.

To szaleństwo zakrawa niemal o tragifarsę niczym w historii z pierwszego opowiadania Prawda i rejestr, w którym mężczyzna relacjonuje swoje porwanie, podczas, którego zmuszany był do odgrywania ról terrorysty, a nawet nowego przywódcy al-Kaidy w Mezopotami., a wszystko to skrzętnie rejestrowano i udostępniano światu za pomocą wideo. W innym miejscu przejawia się w zachowaniu mężczyzny, który zjada palce nieżywej ukochanej tylko po to by przeżyć.

Klimat opowiadanych historii jest oniryczny, bohaterowie w swoich przeżyciach zamieniają się w okrutne zwierzęta, powstają z grobu, by opowiedzieć swoją wersję wydarzeń, a sny są jedynym miejscem, w którym zintegrowany z holenderskim społeczeństwem emigrant styka się ze swą niechcianą arabską tożsamością.

Blasim, używając ciekawych środków, ukazuje człowieka w jego upodlonym stanie, często w zwierzęcej wręcz woli przeżycia, prowadzącej go niekiedy do granic autodestrukcji.

Rzeczywistość zaś najlepiej oddają słowa jednego z bohaterów: Nic nie starzeje się tak szybko jak szczęście.

Książka do kupienia w księgarni poezjem.pl

Poratl BliskiWschód.pl ma zaszczyt partonować polskiej premierze książki.

Tags: