Turecki Teatr Cieni, Karagöz, 23 marca 2013

577748_10152629541810456_980841739_nMuzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie ma przyjemność zaprosić na unikalne, jedno z pierwszych przedstawień tradycyjnego tureckiego teatru cieni KARAGÖZ w Polsce.
Sztukę popularnego wśród Turków teatru Karagöz przedstawi UMUT NEBIOGLU, artysta teatru cieni i lalkarz pochodzący z Turcji, który zajmuje się teatrem Karagöz od siedmiu lat, a tajników tej sztuki uczył się od Tacettina Dikera, obecnie najstarszego żyjącego mistrza Karagöz w Turcji.

http://www.nebium.net/

Turecki teatr cieni KARAGÖZ przywędrował do Turcji z Dalekiego Wschodu, podążając dawnymi szlakami handlowymi i zmieniając się po drodze. Ogromną popularność teatr Karagöz zyskał w czasach Imperium Osmańskiego, kiedy towarzyszył wielu tureckim uroczystościom. Najczęściej poruszał problemy życia codziennego za pomocą 

turcja_teatr_ciemnia

humorystycznych historii z udziałem dwóch głównych bohaterów o cechach: Karagöza i Hacivata oraz innych charakterystycznych postaci, przedstawicieli różnych religii, krajów i grup społecznych. 

Wstęp 26 zł.

Sobota 23 marca, godz. 18.00, Galeria Azjatycka, ul. Freta 5 w Warszawie.

Przedstawienie odbędzie się w języku tureckim, a treść sztuki oraz wprowadzenie do tradycji tureckiego teatru cieni będzie dostępne w folderach w języku polskim.

Partnerem naszego przedsięwzięcia jest CENTRUM KULTURY TURECKIEJ im. YUNUSA EMRE w Warszawie.
http://yunusemreenstitusu.org/poland/

Organizator: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)