Wielki mufti Egiptu

Media zajmujące się sprawami religijnymi swoją uwagę skupiają głównie na rezygnacji jednego i wyborze następnego papieża. W ostatnim czasie doszło jednak do innego bardzo ważnego wyboru – wielkiego muftiego Egiptu.

Świat islamu, podobnie zresztą jak chrześcijaństwo, jest bardzo podzielony. Jednak największy odłam tej religii, sunnizm, różni się od największego odłamu chrześcijaństwa – katolicyzmu. Na czele tego ostatniego stoi jedna osoba, papież, która ma decydujący wpływ na losy tegoż wyznania. Sunnizm dzieli się na cztery główne szkoły prawa i nie ma jednego przywódcy. Istnieją jednak w świecie islamu osoby niezwykle wpływowe i do takich niewątpliwie należy wielki mufti Egiptu.

Wybór bez precedensu

Wielki mufti Egiptu to najważniejszy i najwyższy urząd religijny kraju, a na pewno posiadający największy autorytet wśród Egipcjan. Jego zadaniem jest wydawanie fatw, czyli opinii i interpretacji prawa islamskiego. O interpretację w konkretnej sprawie może poprosić muftiego każdy obywatel.

Wybór 19 wielkiego muftiego odbył się tym razem poprzez głosowanie uczonych, co jest wydarzeniem bez precedensu w ponad stu letniej historii stanowiska. Poprzednio to przywódca kraju mianował, zazwyczaj lojalnego wobec siebie, kandydata.

Wygrał mało dotychczas znany 55-letni znawca prawa Shawki Ibrahim Abdel-Karim Allam. Wedle dostępnych informacji nowy mufti należy do grona liberałów religijnych, jest autorem książek między innymi o prawach politycznych kobiet. Nie ma także żadnych powiązań politycznych. Wybór musi zatwierdzić teraz prezydent Mohamed Mursi. Nowy mufti zastąpi Alego Gomaa, który przechodzi na emeryturę w wieku 61 lat i którego mianował poprzedni przywódca Egiptu Hosni Mubarak.