„Iran – kraj paradoksów” – debata oraz pokaz filmu „Rozstanie”

Jedna z prac pokazywanych na wystawie "Unexposed" Mahdokht Kasaei Nasab

Jedna z prac pokazywanych na wystawie “Unexposed” Mahdokht Kasaei Nasab

W środę 17 kwietnia serdecznie zapraszamy na godzinę 17:30 do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na debatę „Iran – kraj paradoksów”. Spotkanie inauguruje cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Unexposed”,  prezentującej prace młodych, niezależnych artystek irańskich. Wystawa rozpocznie się 15.04.2013 r. w Muzeum Etnograficznym i potrwa do  15.06.2013 r.

W debacie udział wezmą:

Fery Malek-Madani – pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Unexposed”

Faegheh Shirazi – profesor University of Texas w Austin

Spotkanie poprowadzi: Ludwika Włodek

Celem spotkania jest nakreślenie szerokiego tła społeczno-kulturowego wystawy, które pozwoli polskim odbiorcom lepiej zrozumieć Iran – państwo, które zazwyczaj bywa postrzegane jedynie przez pryzmat bieżących wydarzeń politycznych. W trakcie spotkania panelistki postarają się opowiedzieć o irańskim społeczeństwie i tym, jak naprawdę wygląda życie w tym kraju. Zapytamy je o rozdarcie pomiędzy irańskimi zwesternizowanymi i zlaicyzowanymi elitami, a tradycyjnymi masami. Porozmawiamy o tym, jak rewolucja islamska zmieniła sytuację kobiet i jak zmiany zachodzące dziś w całym świecie oddziałują również na Irańczyków, którzy wbrew temu, co może się wydawać na podstawie doniesień zachodnich mediów, z uwagą nie tylko śledzą wszystkie najnowsze światowe trendy ale także nadają im ton. Wystarczy powiedzieć, że język perski jest wśród pięciu najbardziej popularnych języków Internetu. Wreszcie zastanowimy się nad fenomenem kultury i duchowości perskiej, która niezmiennie od tysięcy lat pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących i ciekawych zjawisk na świecie. Ostatnim dowodem jej żywotności i atrakcyjności dla odbiorców spoza Iranu mogą być sukcesy irańskiej sztuki, w tym kinematografii.

Wstęp na debatę jest bezpłatny.

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, Warszawa

Data: 17.04.2013

Godz: 17:30

Wydarzenie na Facebook’u.

Po debacie, o godzinie 19:00 w mieszczącym się w budynku Muzeum Etnograficznego Kinie Antropos odbędzie się pokaz nagrodzonego Oscarem irańskiego filmu w reżyserii Asghara Farhadiego „Rozstanie”. Bilety w specjalnej cenie 5zł.

Organizatorami spotkania są:

Stowarzyszenie Art Cantara

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Gutek Film

Solidarni z Iranem – program Instytutu Lecha Wałęsy