Runął jeden z symboli Syrii.

Mający prawie 1000 lat minaret Wielkiego Meczetu w Aleppo runął na skutek walk między syryjskimi rebeliantami i wojskami rządowymi.

Tak do niedawna wyglądał Meczet Umajjadów. Fot. Emesik, Creative Commons

Tak do niedawna wyglądał Meczet Umajjadów. Fot. Emesik, Creative Commons

Od 2011 r., gdy w Syrii zaczęła się wojna domowa, istniały ogromne obawy o tamtejsze dziedzictwo kulturowe. A jest się o co bać. Tylko kilka państw na całym świecie może się równać z Syrią, jeśli chodzi o liczbę zabytków, stanowisk archeologicznych i ich znaczenie dla historii całej ludzkości. Niestety najnowsze doniesienia z Syrii potwierdzają, że obawy były słuszne. W środę runął zbydowany w 1090 r. minaret, który górował nad Wielkim Meczetem w Aleppo – jedną z największych atrakcji turystycznych Syrii. Mocne zniszczenia widać też na innych częściach tego pięknego umajjadzkiego meczetu, uznawanego za ikonę islamskiej architektury. Świątynia wraz z okolicznymi kwartałami starego miasta jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

– To jak wysadzenie Tadż Mahal albo zniszczenie Akropolu w Atenach. To katastrofa. Jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe, jest to najgorsze, co widziałam w Syrii. Jestem przerażona – powiedziała prof. Helga Seeden, archaeolog z American University of Beirut agencji AP.

Meczet mocno ucierpiał już w październiku ubiegłego roku – spłonął, a mury pocięły pociski. Jednak obecne zniszczenia są dużo poważniejsze.

Zdjęcia zniszczonego meczetu dostępne – tutaj.

W toczących się walkach spłonął też inny symbol Aleppo, czyli słynne średniowieczne suki, będące największym zadaszonym targowiskiem na świecie. Z informacji, które jak na razie zgromadziło UNESCO, wynika, że szkody poniosło już pięć z sześciu syryjskich zabytków wpisanych na listę dziedzictwa światowego. Są to m.in. malownicza twierdza krzyżowców Crac des Chevaliers, do której wdarli się rabusie, oraz ruiny antycznej Palmyry, na których widać ślady po ostrzale.

Obie strony konfliktu używają zabytków jako baz albo pozycji dla strzelców. Szczególnie chętnie korzystają z mających masywne mury zamków, cytadel, rzymskich teatrów, czy tureckich łaźni.

Na filmie widać świeże uszkodzenia ruin Palmyry – link

Tekst ukazał się na łamach portalu Archeowieści

 

Licencja Creative Commons