Irański wieczór wyborczy, 14 czerwca 2013

14 czerwca odbędą się kolejne wybory prezydenckie w Iranie. Po ośmiu latach urzędowania kontrowersyjnego Mahmuda Ahmadineżada zastąpi nowy prezydent. O co toczy się obecnie rozgrywka na irańskiej scenie politycznej? Czy nowy prezydent jest w stanie wprowadzić znaczące zmiany? W jakim kierunku będzie po wyborach zmierzał Iran? Na te i inne pytania odpowie profesor Ramin Jahanbegloo, który za pośrednictwem skype’a skomentuje dla nas na żywo wydarzenia wyborcze w Iranie.

Rozmowę poprzedzi pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Our Times”, będącego doskonałym obrazem pokazującym jak w Iranie wygląda kampania wyborcza. Zapraszamy do udziału w „Irańskim wieczorze wyborczym”!

14 czerwca, godz. 18.00,Państwa miasto, ul. Andersa 29, Warszawa, wstęp wolny!

Program wieczoru:

okładka filmu18:00– Pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Our Times”, reż. RakhshanBani-Etemad, Iran 2002, (Uwaga: film w oryginalnej, perskiej wersji językowej z napisami w języku angielskim),

19:30– Rozmowa z profesorem Raminem Jahanbegloo, irańskim dysydentem, pracownikiem Centre for Ethics na Uniwersytecie Toronto oraz dyrektorem Projektu na Rzecz Demokracji w Iranie w Kanadyjskim Centrum Globalnego Bezpieczeństwa;

14 czerwca przez cały dzień w Państwo miasto specjalne irańskie menu! Świetna okazja, aby spróbować mało znanej, a wyśmienitej irańskiej kuchni!

O filmie „Our Times”:

Bohaterami filmu są osoby zaangażowane w irańskie wybory prezydenckie z 2001 roku. Kamera śledzi pełnych entuzjazmu młodych ludzi, którzy w nadziei na zmiany i marząc o lepszej przyszłości włączają się aktywnie w kampanię kandydata obozu reformatorów Mohammada Chatamiego. W filmie opowiadają o tym, czego oczekują od prezydenta, mówią o swoich marzeniach i pragnieniach. Następnie, reżyserka dociera do nielicznych kobiet, które postanowiły kandydować na stanowisko prezydenta Islamskiej Republiki. Mimo, że w Iranie władze nie dopuszczają kobiet do ostatecznej fazy wyścigu wyborczego, niektóre z nich wbrew systemowi starają się ubiegać o fotel prezydenta. Dlaczego, wiedząc że zostaną zdyskwalifikowane, kobiety zgłaszają swoje kandydatury? Czy uczestnictwo w wyborach zmieni coś w ich życiu?

Wydarzenie na Facebook’u.

 

Organizatorzy:

Państwomiasto

Projekt:Polska

Solidarni z Iranem” – program Instytutu Lecha Wałęsy