Izrael: Spotkanie Kerry-Netanjahu

Amerykański sekretarz stanu – John Kerry – po raz kolejny podejmuje starania mające na celu wznowienie rozmów pokojowych pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami. W piątkowy poranek (28.06) w Jerozolimie odbył on rozmowę z premierem Izraela – Benjaminem Netanjahu.

Aktualna wizyta Kerry’ego na Bliskim Wschodzie jest już piątą od marca 2013 r. co świadczyć może o skali wysiłków jakich dokłada amerykańska administracja do wznowienia rozmów pokojowych.

John Kerry, który wcześniej spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem II, dziś rano udał się do Jerozolimy i zjadł wczesny obiad z Netanjahu. Zgodnie z doniesieniami spotkanie trwało około czterech godzin, a jego efektem było podkreślenie wysiłków zmierzających do zakończenia konfliktu na zasadzie rozwiązania dwupaństwowego.

W czwartek, przed przyjazdem Kerry’ego, izraelski premier podkreślał, że nie interesuje go utworzenie jednego państwa dwunarodowego. Zaznaczył on jednak, że Izrael przede wszystkim musi dbać o swoje bezpieczeństwo.

Mimo oszczędnych i stonowanych wypowiedzi wizyta amerykańskiego sekretarza stanu może okazać się istotna dla dalszych rozmów, gdyż Kerry jeszcze dziś spotka się w Jordanii z prezydentem Autonomii Palestyńskiej – Mahmudem Abbasem – by ponownie wrócić do Izraela na rozmowy z Netanjahu.

Na podstawie: aljazeera.com; jpost.com

Źródło: PSZ.PL