Palestyna: Nowy rząd w ciągu kilku tygodni

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego palestyński prezydent – Mahmud Abbas – zapowiedział, że nowy, koalicyjny rząd zostanie powołany w ciągu kilku tygodni.

Światowe Forum Ekonomiczne dotyczące spraw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej odbywające się w Jordanii zgromadziło około 900 czołowych polityków i ekonomistów regionu.

Wśród nich znalazł się również palestyński prezydent – Mahmud Abbas – który podczas sesji otwierającej zapewnił, że “nadal chce kompleksowego i sprawiedliwego pokoju oraz utworzenia dwóch państw funkcjonujących obok siebie w zgodności z międzynarodowymi rezolucjami, Mapą Drogową i Arabską Inicjatywą Pokojową”.

Mahmoud_Abbas_2007Abbas podkreślał, że osiągnięcie takiego rozwiązania jest nadal możliwe i zachęcał do inwestowania na terenie Palestyny. Podkreślił również, że choć Izrael uniemożliwia wykorzystanie zasobów naturalnych Palestyny, istnieją tam jednak duże możliwości rozwoju turystyki, rolnictwa, przemysłu i innych atrakcyjnych inwestycyjnie sektorów gospodarki.

Dowodem na stabilizację w Palestynie ma być również zapowiedź utworzenia rządu koalicyjnego Hamasu i Fatahu na podstawie niedawnych porozumień z Kairu. Mahmud Abbas zapewnił, że taki rząd powstanie w przeciągu kilku tygodni, a jego zadaniem będzie doprowadzenie do wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Także gospodarz Forum – jordański król Abdullah II – podkreślił, że w chwili obecnej należy pomóc Palestynie i Izraelowi dojść do porozumienia, które zakończy konflikt i doprowadzi do stabilizacji sytuacji w regionie.

Tekst ukazał się na łamach portalu Portalu Spraw Zagranicznych psz.pl

Tags: , ,