Palestyna: Nowy rząd zaprzysiężony

Nowy, 15 rząd Autonomii Palestyńskiej, kierowany przez Ramiego Hamdallaha został zaprzysiężony w czwartek (6.06) w obecności prezydenta Autonomii – Mahmuda Abbasa.

Podczas uroczystości zaprzysiężenia Abbas powiedział “To jest mój rząd i macie moje całkowite zaufanie i opiekę”. Stanowisko premiera po niedawno zdymisjonowanym Salamie Fajjadzie przejął rektor Uniwersytetu An-Nadżah w Nablusie – Rami Hamdallah.

palestyna flagaMimo iż jest on określany jako polityk niezależny, w przeszłości kierował palestyńską Centralną Komisją Wyborczą oraz Giełdą co wymagało bliskich kontaktów z dominującym na Zachodnim Brzegu Jordanu Fatahem. Rząd Hamdallaha ma być jedynie gabinetem przejściowym, działającym do czasu utworzenia przez Fatah i Hamas koalicyjnej rady ministrów, która natomiast będzie odpowiedzialna za doprowadzenie do nowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Jak dotąd, mimo licznych zapowiedzi i deklarowanych chęci jak najszybszego utworzenia koalicji przez oba ugrupowania, nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie.

Nowy gabinet składa się z 24 osób.

Tekst ukazał się na łamach portalu Portalu Spraw Zagranicznych psz.pl