Dzieci naszej dzielnicy, Nadżib Mahfuz

dzieci_naszej_dzielnicy_okladkaAutor: Nadżib Mahfuz

Tytuł: Dzieci naszej dzielnicy

ISBN: 978-83-62122-56-1

Wydawnictwo: Smak Słowa

Data i miejsce wydania: październik 2013, Sopot

Przekład: Izabela Szybilska-Fiedorowicz

Liczba stron: 560

Typ okładki: miękka

 

W 25. rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla egipskiemu pisarzowi Nadżibowi Mahfuzowi na polskim rynku po raz pierwszy wydana zostanie jego najważniejsza powieść. Owiana aurą skandalu książka „Dzieci naszej dzielnicy” ukazuje się dziś nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Kontrowersyjna powieść miała swoją premierę w 1959 roku na łamach egipskiego dziennika „Al-Ahram”. Wydawane w odcinkach dzieło ze względu na zawarte w nim obrazoburcze spojrzenie na świat arabski oraz islam wzbudziło tak silny opór środowisk religijnych, że jego publikacja w formie książkowej została wstrzymana na kilka lat. Po jej wydaniu Nadżib Mahfuz został oskarżony o bluźnierstwo, a w 1994 roku nieznani sprawcy dokonali w Kairze próby zamachu na życie 82-letniego wówczas autora. 

„Dzieci naszej dzielnicy”, która dziś trafia po raz pierwszy do księgarń w przekładzie na język polski to powieść porównywana ze słynnymi „Szatańskimi wersetami” Salmana Rushdiego. Autor zabiera czytelnika w emocjonującą podróż do egzotycznego, kolorowego i gwarnego świata Egiptu, gdzie bogactwo i przepych przeplatają się z ubóstwem i ludzkimi dramatami. Narracja utrzymana jest w charakterystycznej dla autora baśniowej konwencji.

Pośrodku jednej z dzielnic Kairu wznosi się monumentalna Posiadłość Al-Dżabalawiego, autorytarnego patriarchy potężnego rodu. Jego synowie, w postaciach których odnajdujemy proroków największych religii monoteistycznych: Adama, Mojżesza, Jezusa i Mahometa, walczą o względy surowego ojca. Gdy tylko synowie okazują słabość zostają wyrzuceni z domu. Od tego czasu żyją marzeniami o ponownym ujrzeniu ojcowskiego „raju na ziemi”. Którego z synów Al-Dżabalawi dopuści ponownie do swej Posiadłości i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić, dowiemy się z kolejnych kart intrygującej powieści, która stanowi klucz do zrozumienia współczesnego Egiptu i całego świata arabskiego. 

„Dzieci naszej dzielnicy” to alegoryczna opowieść o dziejach ludzkości i walce z tyranią. Pod płaszczykiem barwnej fabularnej opowieści Mahfuz rozlicza się kartach powieści ze społeczeństwem egipskim i zmianami jakie wywołał ruch socjalistyczny. 

Mahfuz-FotoNadżib Mafhuz – wybitny prozaik egipski, laureat literackiej Nagrody Nobla (1988). Urodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Kairskim. Jest autorem ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych oraz 13 opowiadań i kilku dramatów. Za największe dzieło pisarza uważa się tzw. „Trylogię Kairską”. Wielką rolę w powieściach Mahfuza odgrywa Kair, którego topografia i atmosfera zostały sugestywnie zilustrowane na kartach jego utworów.

Źródło fotografii: Smak Słowa