To już koniec złudzeń? P5+1 i Iran na drodze do punktu wyjścia

98786352ab62965a07c516ba5d449e8a_SJak donosi serwis Alalam, wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton poinformowała o postępach w ostatnich negocjacjach z Iranem. Równie optymistycznie genewskie rozmowy z 7 i 8 listopada skomentował minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif, częściowo usatysfakcjonowany przebiegiem rozmów. Mimo to, perspektywa osiągnięcia konsensusu w kwestii nuklearnej wydaje się oddalać. Stali członkowie ONZ i Niemcy wraz z Iranem wciąż nie są gotowi na osiągnięcie porozumienia i na przystąpienie do rozstrzygającego spotkania, które jak poinformowała przewodnicząca odbędzie się 20 listopada.

Z najświeższej relacji Aljazeery wynika, że Iran jasno określił swoje stanowisko w kwestii nuklearnej. Prezydent Rouhani w odpowiedzi na wycofanie się Francji z dotychczasowych ustaleń poinformował, że Iran nie zrzeknie się prawa do wzbogacania uranu i nie ulegnie presji żadnego mocarstwa.

Na tak radykalną postawę prezydenta Iranu wpłynęła próba blokowania porozumienia przez Francję, która tłumaczyła swoje działanie tym, że proponowane przez Teheran ustępstwo było niewystarczające dla złagodzenia sankcji. Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius oznajmił, że Francja nie jest usatysfakcjonowana treścią porozumienia i nie skłania się ku uczestniczeniu w „podstępnej grze”, jaka obecnie według niego się toczy.

Dla Teheranu był to wyraźny sygnał by zamanifestować swoje stanowisko. Jak się wyraził Rouhani, zadecydowało to o wyznaczeniu „czerwonych linii”, których Iran nie może przekroczyć w negocjacjach z uwagi na interes narodowy i prawa Iranu wynikające z uniwersalnych, międzynarodowych regulacji.

Złagodzenia sankcji nie przewidują także Stany Zjednoczone. Sekretarz generalny John Kerry, w dalszym ciągu naciska na pozostałych członków ONZ i przypomina o konieczności weryfikacji potencjału nuklearnego Iranu. Kongres już przystąpił do ustalania nowych sankcji na Iran, które będą dyskutowane w najbliższym czasie.

Debata została na tym etapie zakończona bez porozumienia, do którego jak mają nadzieję Ashton i Zarif, powinno dojść 20 listopada, podczas podsumowania dotychczasowych negocjacji.

Tekst ukazał się pierwotnie na łamach portalu Solidarni z Iranem.

Tags: , ,