ARCHITEKT SINAN I JEGO WSPANIAŁE CZASY. Wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku

plakat Turcja 40x30cm.qxpMuzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Centrum Kultury Tureckiej im. Yunusa Emre zapraszają na wystawę “ARCHITEKT SINAN I JEGO WSPANIAŁE CZASY. Malarstwo miniaturowe Wystawa objęta honorowym patronatem Ambasady Republiki Turcji. Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Republiki Turcji w Warszawie.

10 stycznia 2014 – 20 lutego 2014, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ul. Solec 24

tugra Murada IIWystawa prezentująca prace z kolekcji pani F. Oyi Kuyumcu to wizualna retrospektywa XVI wieku – najwspanialszego okresu w dziejach Imperium Osmańskiego, kiedy żył i tworzył wybitny twórca Sinan (1489-1588), nadworny architekt pięciu kolejnych sułtanów i autor 477 projektów budowli. Do jego najwybitniejszych dzieł należą m.in. meczet Sulejmana (Suleymaniye) w Stambule oraz meczet Selima (Selimiye) w Edirne. Sinan wywarł ogromny wpływ na rozwój architektury w całym Imperium Osmańskim, a jego rozpoznawalny styl jest do dziś inspiracją w świecie islamu.
Prezentowane prace współczesnych artystów tureckich kontynuują, a zarazem interpretują wspaniałe tradycje Tugra Sulejmana Wspaniałegominiatury i kaligrafii. Pierwszą część wystawy stanowią wizerunki sułtanów oraz najznakomitszych osobistości Imperium Osmańskiego z XVI w. Autorką portretów, wiernie odwzorowujących konwencję epoki, jest miniaturzystka Belgin Gürhan, ozdobne inskrypcje wykonał kaligraf Mehmet Memiş, natomiast iluminacje Memnune Birkan. Kolejne prace to kaligraficzne opracowania fragmentów „Tezkiretü’l Bünyan” („Księgi Budowli”) autorstwa Sai Mustafy Çelebiego, dzieła zawierającego wspomnienia o Sinanie i jego komentarze historyczne, oraz wiersze Behçeta Kemala Çağlara o Sinanie i epoce, który stał się motywem przewodnim wystawy. Trzecią grupę stanowią wizualizacje słynnych budowli Sinana, opracowane przez Oyę Kuyumcu, Belgin Gürhan i Memnune Birkan.
Wystawa jest jednym z pierwszych wydarzeń kulturalnych w ramach obchodów 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją, przypadającej w 2014 roku.

Kuratorzy wystawy: F. Oya Kuyumcu, Karolina Krzywicka

Kontakt: karolinakrzywicka@wp.pl

Portret Roksolany (Hurrem Sultan)