Kabul – Kraków: Bridges Through ART

płutno 4_40x40cmWystawa “Kabul – Kraków: Bridges Through ART” opowiada o Afganistanie.

Prezentuje ona obrazy, dokumentację fotograficzną i projektową wykonaną przez Manezhę Dost – krakowską architekt i artystkę urodzoną w Kabulu. Symboliczny tytuł wystawy ma na celu przekazanie idei, że poprzez poznanie i zrozumienie sztuki i kultury tworzymy mosty. Mosty łączące odległy Afganistan i jego mieszkańców z krajami Europy i będące źródłem obustronnej  komunikacji.

Koncepcją wystawy jest przybliżenie społeczeństwu Europy kultury i sztuki afgańskiej poprzez przedstawienie szerokiego wachlarzu prac autorki.

Dokumentacja fotograficzna i projektowa stanowi okres jej pobytu w Kabulu, gdzie po obronie pracy magisterskiej na Wydziale Architektury w Krakowie, autorka miała możliwość uczestniczenia w rekonstrukcji budynków sądowych na terenie całego kraju.

Prezentowane obrazy odzwierciedlają próbę przekazu rzeczywistości widzianej

Manezha Dost płutno 3_50x40cm

 z perspektywy kobiety. Kobiety mającej korzenie w Afganistanie, dorastającej w Europie i znającej te dwa wydawać się może odmienne i pozornie sprzeczne światy. Artystka pozostawia w obrazach swoje uczucia, starając się uchwycić atmosferę sprzyjającą refleksji i zadumy. Zastosowana przez artystkę technika malarska jest wyszukanym narzędziem przekazu informacji, pozostaje jednak wiele przestrzeni dla indywidualnej interpretacji.

 

Projekt Manezhy ma ukazywać Afganistan widziany nie tylko poprzez pryzmat wojny toczącej się od 1978 roku. Wojny, która trwale zmieniła oblicza tego kraju, zarówno dla jej mieszkańców, obywateli na emigracji, jak i światowej opinii publicznej. Naczelną ideą wystawy jest chęć przeniesienia widza do kraju, w którym sztuka ma korzenie sięgające już VI w. p.n.e., a który dzisiaj włożony jest w sztywne ramy.

 

Manezha Dost architekt

Kabul – Kraków: Bridges Through ART

Instytut Francuski w Krakowie, ul. Stolarska 15

wystawa czynna od 20 lutego do 14 marca 2014

wernisaż i spotkanie z autorką 20 lutego 2014, godz. 18.00

Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami i komentarzami, dotyczącymi wystawy zarówno podczas trwania wernisażu jak i na stronie Facebooka, poprzez który możliwa będzie również licytacja wybranego obrazu. 

Uzyskane środki z licytacji obrazu (który będzie wręczony podczas wernisażu) przeznaczone zostaną na akcje charytatywną projektu ‘Poland for Afghan Art’. Te i kolejne inicjatywy będą miały na celu wsparcie sztuki w Afganistanie. Wyrażamy nadzieję, że młode pokolenia otrzymując szansę na własny rozwój w tym zakresie, wzmocnią most zrozumienia ponad barierami.