ZWIĄZEK POEZJI Z MUZYKĄ PERSKĄ

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na ilustrowany muzyką wykład “ZWIĄZEK POEZJI Z MUZYKĄ PERSKĄ”. Gośćmi spotkania będzie poeta i muzyk – ABBASALI FARHADI oraz muzyk MOHAMMAD RASOULI.
Prelekcja będzie poświęcona zależności pomiędzy wierszem a muzyką i towarzyszyć jej będzie rytmiczne czytanie poezji z towarzyszeniem instrumentu. W ostatniej części spotkania odbędzie się krótki koncert muzyki irańskiej.

Niedziela, 11 maja, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ul. Solec 24

Wstęp wolny.

wykład poezja i muzyka perska (1)
Abbasali Farhadi – poeta i muzyk, absolwent literatury perskiej na Uniwersytecie Teherańskim. Studiował u takich mistrzów jak: Dr. Shafii Kadkani , Dr. Zarrinkub, Dr. Tajlil, Dr. Mirabedini, Dr. Aminpur oraz wybitnych muzyków: Mohammadrezy Lotfi, Farhangfara, Keyvan Saketa, Davoud Azada.

Mohammad Rasouli – muzyk, absolwent Akademii Muzycznej w Teheranie, gdzie studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. W Polsce mieszka od 2004 roku. Występuje z Marią Pomianowską, z Orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Kaliską. Z Filharmonią Sinfonia Baltica, wykonał utwór
“Ney Nava”; wybitnego irańskiego kompozytora Hosejna Alizade. Były to pierwsze w Europie Wschodniej wykonanie tego bardzo popularnego w Iranie utworu na nej.