Tydzień Kina Irańskiego w kinie Kultura!

Organizator: Kino Kultura w Warszawie

Irańska kinematografia jest jedną z najlepiej rozwiniętych na Bliskim Wschodzie. W kinie irańskim mamy do czynienia ze scenariuszami inspirowanymi prawdziwymi historiami, naciskiem na ludzkie wartości i co najważniejsze, środkiem przekazu są tu gesty i emocje, a nie słowa i akcja. Z Iranu pochodzą tak wielcy twórcy jak: Asghar Farhadi, Majid Majidi czy Bahman Ghobadi . 

Od 16 do 20 czerwca w kinie Kultura- Tydzień Kina Irańskiego. 

WSTĘP WOLNY 
 
2170
Opis filmu: Kariera zawodowa Mohsena dynamicznie się rozwija, jednak gdy żona zaczyna ingerować w jego pracę, konflikt jest nieunikniony. 

Notka biograficzna reżysera
: Urodzony w 1979 roku w Abadan, przede wszystkim twórca teledysków. Pierwszy film fabularny „Among the Clouds”, otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na Fajr Intl Film Festival w roku 2008 w Iranie, i wziął udział w konkursach na wielu miedzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Vancouver, Pusan, Palm Springs i Roterdamie. 
2171
Opis filmu: Życie młodej pary zmienia się po wypadku samochodowym, prowadząc do oszustw i zdrady.

Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1958 roku w Teheranie, rozpoczął karierę filmową w 1988 roku. Producent i dystrybutor, aktywnie zaangażowany w realizację wielu irańskich produkcji. „I am his wife” to jego debiut reżyserski.

2172
Opis filmu: Zostaje odnaleziony ostatni wiersz słynnego poety. Kryje on klucz do rozwiązania tajemnic jego życia i śmierci. Krewni próbują dowiedzieć się prawdy, ale ich poszukiwania prowadzą jedynie do samych nieporozumień. 

Notka biograficzna reżysera: Urodzony w 1971 roku w Teheranie, rozpoczął swoją karierę jako scenarzysta w Sirous Alvand SAGHAR w 1998 roku. Zadebiutował w 2007 roku filmem „Unexpected”.

2175
Opis filmu: Do miasteczka przybywa nieznajomy. Spośród wszystkich mieszkańców ciepło wita go jedynie 7-letni Narges, któremu zaraz po przyjeździe ratuje konia. W matce chłopca zakochany jest Malek, który Sheikha – nowego nieznajomego traktuje jako rywala, podburzając sąsiadów przeciwko niemu. Mieszkańcy nie wiedzą jednak że Sheikh jest właścicielem farmy na której wszyscy pracują. 


Notka biograficzna reżysera:
 Urodzony w 1964 roku w Dargaz, absolwent wydziału prawa. Autor wielu filmów krótkometrażowych i reżyser przedstawień teatralnych. Pierwszy film fabularny zrealizował w roku 1991. 

2176
Opis filmu: Historia losów ojca i córki w powojennym Iranie. Młoda dziewczyna zostaje ranna podczas prac archeologicznych na zaminowanym polu. Niedługo później dowiaduje się, że to jej własny ojciec podkładał miny podczas irańsko-irackiej wojny. 


Notka biograficzna reżysera:
 Urodzony w Teheranie w 1961 roku, absolwent scenopisarstwa, jeden z najbardziej znanych i utytułowanych na świecie irańskich filmowców. Większość swoich filmów poświęcił tematyce wojennej i jej wpływu na irańskie społeczeństwo. 

źródło: opis dystrybutora