V Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika, 3-4 października 2014

plakat_2014_maly

W czasie tegorocznego Festiwalu (2014) zabierzemy Was na różne kontynenty, zapowiadają się też ciekawe warsztaty.
Już dziś zapraszamy na następujące spotkania i warsztaty: 

Piątek, 3-go października:

17.30. Waranasi. San Juan. przedstawiają Weronika i Tomek Kolago

Waranasi San juan 2

To w jaki sposób ludzie żyjący w odległych od siebie miejscach oswajają się ze śmiercią jest jednocześnie fascynujące i budzące zdziwienie? Widoki, które czasem napotykaliśmy na swojej drodze były w naszym odczuciu dramatyczne, natomiast dla mieszkańców zupełnie codzienne i naturalne.

czytaj więcej…

19.00. MIĘDZY ŚWIATAMI – Arktyka – nie tylko śnieg topnieje, film przedstawia autorka –  Kasia Dąbkowska

Arktyka 5

Arktyka jest pełna dzieci, których śmiech rozbrzmiewa wszędzie w wiosce, bo to one stanową większość mieszkańców. To one też, chociaż tego na pierwszy rzut oka nie widać, są najczęściej osierocane przez rodziców, którzy popełniają samobójstwa…

czytaj więcej… 

20.30. Mozaika latynoamerykańska – religia, wierzenia, rytuały – przedstawiają Asia Pluta i Bartek Rubik

mozaika 1

Religia w Ameryce Łacińskiej to sfera życia, która przybysza z Europy już przy pierwszym kontakcie fascynuje i zaskakuje synkretyzmem – chrześcijaństwo przywiezione przez kolonizatorów przeplata się tu z wierzeniami lokalnych Indian oraz animistycznymi rytuałami z Czarnej Afryki.
Podczas pokazu zaprezentujemy wybrane święta, rytuały i wierzenia, których byliśmy świadkami podczas blisko półrocznego pobytu w Ameryce Łacińskiej.

czytaj więcej…

 

22.00. Koncert zespołu Alegria w Bajce 

bartek bobeł 2

zespół tworzy grupa przyjaciół, która czerpie radość z muzycznej włóczęgi. Tym razem odwiedzimy dwa muzyczne światy : andyjski oraz celtycki, dodając do tego szczyptę improwizacji. Usłyszymy indiańskie fletnie i flety, małą gitarkę charango, peruwiański bęben bombo oraz skrzypce, irlandzkie buzuki, cajon.

czytaj więcej…

 

Sobota, 4-go października:

10.00. -12.00. – gra miejsco-wiejska na orientację

mapa1

Zapraszamy na zabawę, która staje się tradycją Festiwalu. Jest to krótki bieg lub marsz (w zależności od kondycji) na orientację zorganizowany tak, że udział w nim może wziąć każdy, łącznie z rodzinami z małymi dziećmi.

czytaj więcej…

12.30. – 14.00. – Maski afrykańskie – warsztaty twórcze dla dzieci, prowadzi Aneta Skórnicka

maski afrykańskie male

Kolorowe, magiczne czasami wzbudzające strach – czyli maski afrykańskie!

Co zasłania maska? A może coś odkrywa? Do czego służą te wyjątkowe przedmioty?

czytaj więcej…

14.00. – 16.00. Warsztaty kulinarne – rozpalająca podniebienie kuchnia Sri Lanki – prowadzi Artur Winiczenko

kulinarne 3

Kuchnia Sri Lanki jest uznawana za najbardziej skomplikowaną kuchnię całej południowej Azji. Nie sposób słowami opisać różnorodności unikatowych przypraw królujących na tej małej wyspie, jednak jedno jest pewne – tu rządzi chilli, to ona rozdaje smakowe karty.

czytaj więcej…

15.30 – 17.00. Warsztaty taneczne – Tradycyjny taniec z Afryki Zachodniej! – prowadzi Aneta Szlacheta

warsztaty taneczne 1

TANIEC AFRYKAŃSKI jest niezwykle energiczną i żywiołową formą ekspresji, wyraża radość życia i afirmację świata. Wyzwala w nas radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i wyrazić siebie. Dzięki niemu zbliżamy się do naszej prawdziwej natury, do naturalnej potrzeby kontaktu z Ziemią

czytaj więcej…

17.45. Podróż do źródeł muzyki i tańca – Gwinea, przedstawia Aneta Szlacheta 

gwinea 2

W kulturze Gwinei muzyka i taniec są niezwykle ważnymi elementami. Stanowią one nie tylko okazję do zabawy i spędzania wolnego czasu, spełniają również szereg ważnych funkcji. Są powiązane z pierwotnymi wierzeniami i wciąż stanowią integralną część tradycyjnych obrzędów. Takie postrzeganie muzyki i tańca widoczne jest szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie nadal żywa jest kultura tradycyjna. Wciąż można tam zobaczyć rozmaite ceremonie i rytuały, którym towarzyszą rytmy grane od pokoleń. Służą one wyrażaniu radości, ale także przekazują wiedzę i podkreślają wagę wydarzeń.

czytaj więcej…

19.00. Ku słońcu – podróż za słońcem, przedstawia Piotr Bodera

ku sloncu 1

Wytyczna: Podążać za Słońcem. Przez pół roku podróży od Japonii do Nowej Zelandii nerd teleportował się tam, gdzie jest ciepło i słonecznie. Rozpoczął wespół z radosną ekipą w kraju, gdzie słońce wschodzi, samodzielnie kontynuował przez rejony Azji południowo-wschodniej, gdzie jest go w nadmiarze i skończył (nie sam) w Nowej Zelandii, gdzie o dziwo nie ma go tak dużo. Oto dziesięć przygód nerda zasilanego energią słoneczną.

czytaj więcej…

20.15. Pakistan – nie tylko ekstremiści – przedstawia Katarzyna Jakubowska

Pakistan 1

Pakistan, który znałam z książek i opracowań geopolitycznych przemówił do mnie językiem raperów, artystów, zespołów rockowych i kobiecą poezją urdu. I właśnie te historie, nieobecne na pierwszych stronach gazet, chcę przekazać dalej.

czytaj więcej…

21.30. Peru nieopisane, przedstawia Borys Bińkowski

peru 1

Powiedzieć, że Peru jest krajem kontrastów, to odtwarzanie truizmów. Góry dyktują tu życie, decydują co robisz, w co się ubierasz, co jesz. Ludzie zżyli się z nimi od czasów Inków. Dziś, od trudów życia na wysokościach uciekają na wybrzeże, zasilając pęczniejącą Limę. Ale osiedlają się również na wschodnich stokach Andów, gdzie te majestatyczne góry przechodzą w monumentalną Amazonię.

czytaj więcej…

A następnie… after party w Bajce (więcej informacji wkrótce)

Wiecej na www.festiwalhalika.pl i www.facebook.com/OsrodekKulturSwiata

Tags: ,