Wystawa malarstwa “KOBIETA, AFGANKA, ARTYSTKA” – 13 września – 12 października 2014

Manezha Dost plakat

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę “KOBIETA, AFGANKA, ARTYSTKA”, prezentującą malarstwo MANEZHY DOST – krakowskiej architektki i artystki urodzonej w Kabulu oraz autorki projektu Kabul–Kraków: Bridges Through ART. 

The Asia and Pacific Museum invites for the exhibition “WOMAN, AFGHAN, ARTIST” – painting by MANEZHA DOST, architect and artist, born in Kabul and living in Krakow, author of Kabul–Kraków: Bridges Through ART project. 
13th September – 12th October 2014, 24 Solec Str., Warsaw.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w piątek 12 września 2014, o godz. 18.00.
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.

“KOBIETA, AFGANKA, ARTYSTKA” – wystawa Manezhy Dost
13 września – 12 października

Wystawa obrazów, fotografii i dokumentacji architektonicznej Manezhy Dost – krakowskiej architektki i artystki urodzonej w Kabulu – jest częścią projektu Kabul–Kraków: Bridges Through ART. Jego symboliczny tytuł nawiązuje do idei tworzenia mostów poprzez kulturę i sztukę, które są środkiem obustronnej komunikacji pomiędzy Afganistanem i krajami Europy. Dokumentacja fotograficzna i projektowa pochodzi z czasu, kiedy autorka przebywała w Kabulu i podróżowała po całym kraju, uczestnicząc w rekonstrukcji budynków sądowych. Obrazy zaś to próba przekazu rzeczywistości, widzianej z perspektywy kobiety mającej korzenie w Afganistanie, dorastającej w Europie, poruszającej się między dwoma odmiennymi, pozornie sprzecznymi ze sobą światami.

Projekt Manezhy Dost – Kabul – Kraków: Bridges Through ART ma na celu ukazywać Afganistan widziany nie tylko poprzez pryzmat wojny toczącej się od 1978 roku.Wojny, która trwale zmieniła oblicza tego kraju, zarówno dla własnych jej mieszkańców, obywateli na emigracji, jak i dla opinii publicznej. Ideą wystawy jest chęć przeniesienia odbiorcy do kraju o bogatej kulturze i skomplikowanej historii, w którym korzenie sztuki sięgają VI w. p.n.e.

Manezha Dost – absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, autorka projektów architektonicznych i przestrzennego zagospodarowania urbanistycznego Kabulu, malarka i autorka projektu Kabul – Kraków: Bridges Through ART 

Kurator wystawy: Karolina Krzywicka

Patronat honorowy:
Ambasada Islamskiej Republiki Afganistanu.

Patroni medialni wystawy:
Bliski Wschód.pl, Afganistan 24 / افغانستان ۲۴, Slajdowisko, Rynek i Sztuka, Anar Foundation, Suqoon Project.

kontakt: karolinakrzywicka@wp.pl

Tags: , , ,