ISIS umiarkowanym zagrożeniem dla Arabii Saudyjskiej

Nie ma nadziei na szybkie usunięcie zagrożenia, jakie stanowi ISIS dla Bliskiego Wschodu, ale istnieje szansa na poprawę polsko-saudyjskich relacji gospodarczych. To niektóre z konkluzji III warsztatów polsko-saudyjskich, które odbyły się w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM).

Spotkanie zgromadziło dyplomatów, ekspertów i biznesmenów z Polski i Arabii Saudyjskiej, którzy dyskutowali o destabilizacji Bliskiego Wschodu, polsko-saudyjskich relacjach gospodarczych i możliwościach dla polskiego biznesu w Arabii Saudyjskiej.

Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że ISIS stanowi poważne zagrożenie dla całego regionu, ale zaprezentowali różne powody i rozwiązania tego problemu. Zła sytuacja ekonomiczna spowodowana amerykańską inwazją na Irak w 2003 r. i wpływająca na młodzież propaganda dżihadystów zostały uznane za jedne z przyczyn szybkich sukcesów tego ugrupowania. W dyskusji poruszono również rolę Arabii Saudyjskiej w regionie. Polscy eksperci byli zgodni, że zaangażowanie Rijadu i Teheranu jest kluczowe dla rozwiązania problemu  ISIS. Strona saudyjska podkreślała odpowiedzialność USA za sukcesy terrorystów i przekonywała o konieczności usunięcia od władzy prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Zaprezentowano również stanowisko polskiego rządu w tej sprawie, podkreślając, że Warszawa a będzie dalej dostarczała pomoc humanitarną dla Iraku. Obie strony wspólnie przyznały, że problem wymaga od społeczności międzynarodowej jedności i przygotowania na nieprzewidziane scenariusze.

Podczas debaty o dwustronnych stosunkach ekonomicznych zauważano, że ich dotychczasowy rozwój jest niesatysfakcjonujący. To nie Arabia Saudyjska, a kilkukrotnie mniejsze Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem handlowym Polski w rejonie Zatoki Perskiej. Pojawiły się głosy, że Polska i Arabia Saudyjska są w równym stopniu odpowiedzialne za niski poziom wymiany handlowej i obie powinny przedsięwziąć środki, aby wzmocnić wzajemne powiązania.

Podczas warsztatów swoje doświadczenia w  handlu z państwami Zatoki Perskiej przedstawiły trzy firmy z branży spożywczej i odzieżowej. Jak się okazało, wiele przykładów sukcesu na saudyjskim rynku ma początek w dobrze przygotowanym udziale polskich firm w wyspecjalizowanych targach. Według wypowiedzi jednego z przedstawicieli polskiego biznesu problemem dla naszych  firm może być klimat oraz obostrzenia natury kulturowej czy prawnej. Pomimo tych przeszkód  wszyscy uczestnicy zgodzili się, że głębsza współpraca pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską jest nie tylko możliwa,  ale i oczekiwana.

W konkluzji spotkania podkreślono, że polityczny dialog powinien być kontynuowany, ale jednocześnie głównym celem pozostaje wzmocnienie relacji gospodarczych.

Uczestnikami dyskusji byli: Marcin Zaborowski, Dyrektor PISM, Waleed Bin Taher Radwa, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, Abdullah J. Alotaibi, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Króla Sauda w Rijadzie, Piotr Puchta, dyrektor Departamentu Afryki i Azji w MSZ RP, Patrycja Sasnal, kierownik projektu Bliski Wschód i Północna Afryka, PISM, Salih Alrajhi, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Instytutu Studiów Dyplomatycznych, Marek Gawlik, prezes Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu, Asaad Alshamlan, professor nauk politycznych Instytutu Studiów Dyplomatycznych, Artur Gradziuk, koordynator Programu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Problemów Globalnych, PISM. Warsztaty odbyły się 31 października 2014 roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tekst i zdjęcia: PISM