ZAGROS 2014 – GÓRY OGNIA – wystawa fotografii Łukasza Supergana

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę fotografii z Iranu Łukasza Supergana – ZAGROS 2014 – GÓRY OGNIA, która jest zwieńczeniem jego trzymiesięcznej, pieszej wyprawy przez góry Zagros w Iranie. 
Wyprawa odbyła się pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku oraz ambasady RP w Teheranie.

Likasz Supergan
www.lukaszsupergan.com
https://www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 18 czerwca, godz. 18.00.
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp wolny.

Wystawa czynna od 18 czerwca do 19 lipca 2015 r.

Zagros to łańcuch górski na zachodnich rubieżach Iranu, biegnący wzdłuż granicy z Turcją i Irakiem. Choć pokryty w znacznej mierze przez pustynie i półpustynie, góry te zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych: Azerów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Kaszkajów, rzadko odwiedzanych i opisywanych w Europie. Wiele z nich to tradycyjnie pasterze – nomadzi, przemieszczający się ze swoimi stadami i domami w rocznym cyklu wędrówek. I choć koczowniczy tryb życia jest, we współczesnym świecie, coraz trudniejszy do utrzymania, w górach Zagros tradycja dorocznych wędrówek cały czas pozostaje żywa. Także obecnie spotkać można w górach Iranu pasterzy żyjących bez stałego domu i migrujących zgodnie z rytmem pór roku między niedostępnymi masywami górskimi, a równinami na południu kraju.

Wędrówka przez Zagros stała się okazją do lepszego poznania Iranu i jego współczesnego oblicza oraz samych mieszkańców tych gór. Czy udaje im się wytrwać przy swojej tradycji? Jak zmienia się ich życie pod wpływem nowoczesnych przemian jakie dosięgają także Iran? I czy istnieją jeszcze prawdziwi irańscy nomadzi, żyjący w drodze, bez domu?
www.lukaszsupergan.com
https://www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze

Kurator wystawy: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP

Projekt zaproszenia i plakatu: Magdalena Niernsee.