Spotkanie z Jerzym Wierzbickim

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie z fotografem i podróżnikiem Jerzym Wierzbickim, który od 2007 roku mieszka w Omanie, gdzie pracuje jako fotograf i współpracuje z wieloma magazynami arabsko i anglojęzycznymi. Przez 8 lat pobytu w Sułtanacie Omanu przeprowadził 290 wypraw fotograficznych i off-roadowych w głąb Omanu, w tym kilkanaście zorganizowanych ekspedycji na pustynie.
oman
Środa 23 września, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp 10 zł.

Jerzy Wierzbicki urodzony 23 września 1975 roku w Gdańsku. 
Fotograf dokumentalista z wykształcenia archeolog Bliskiego Wschodu. Archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od polowy lat 90-tych dokumentował zmiany społeczne i ekonomiczne w Gdańsku, szczególnie we wschodnich i postindustrialnych dzielnicach portowych i przemysłowych. Projekt skupia się na silnych i szybkich zmianach jakie nastąpiły w Polsce po upadku socjalizmu. Pierwsze fotografie wykonane zostały dzień po wyborach prezydenckich w 1995 roku, a ostatnie w dniu przyjęcia Polski do UE. W 2005 roku nakładem wydawnictwa Fine Grain z Kielc ukazuje się pierwszy album autorski pt. “Gdańsk Suburbia”.

Fotografie z cyklu “Gdańsk Suburbia” zostały kilkukrotnie nagrodzone na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej, m.in “Newsreportaż” Newsweek Polska 2002, Polska Fotografia Prasowa 2003, Humanity Photo Award Pekin Chiny 2004. W 2003 roku otrzymuje jednorazowy grant artystyczny miasta Gdańska. Fotografie z cyklu “Gdańsk Suburbia” były prezentowane w czołowych polskich galeriach fotografii. M.in w galerii PF w Poznaniu (2002) Galerii “Pusta” w Katowicach (2005) oraz berlińskiej galerii Imago Fotokunst (2004) oraz w Side Gallery w Newcastle UK (2007). Fotografie z cyklu ‘Gdańsk Suburbia” trafiają również do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także do kolekcji prywatnych w Polsce, Niemczech, USA i Republiki Południowej Afryki.
Od 2001 roku równocześnie z projektem o Gdańsku rozpoczyna prace nad czarnobiałą seria fotografii o Górnym Śląsku, zakończonym w 2005 roku i wystawianym pod tytułem “PostIndustrial Silesia”.
W tym samym czasie od końca lat 90’tych bierze udział jako fotograf w kilku misjach archeologicznych na Bliskim Wschodzie, m.in Babilon Archeological Project w Iraku (2003) Tepe Ziyaret w Turcji (2006) oraz Tell Arbid w Syrii (2008). 

Od 2007 do 2015 roku mieszka i pracuje jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Związany początkowo z Times of Oman oraz arabsko języczną Al Shabiba w 2009 roku przechodzi na stałe do anglojęzycznego Y Magazine. Publikuje liczne fotografie z Sułtanatu Omanu. na łamach. Y Magazine. Times of Oman, Al Shabiba, Newsweek Polska, Kwartalnik Fotografia. Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine,Outdoor UAE i kilku innych. W ciągu prawie 8 lat życia w Omanie przeprowadza 290 wypraw fotograficznych i off-roadowych w głąb Omanu, w tym kilkanaście zorganizowanych ekspedycji na pustynie Empty Quarter (Ar Rub Al Khali).

www.jerzywierzbicki.com

Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP