Wykład “ZROZUMIEĆ PAKISTAN: WYZWANIA WEWNĘTRZNE I UWARUNKOWANIA GEOSTRATEGICZNE

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wykład “ZROZUMIEĆ PAKISTAN: WYZWANIA WEWNĘTRZNE I UWARUNKOWANIA GEOSTRATEGICZNE” dr Agnieszki Kuszewskiej, adiunkta w Katedrze Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS oraz eksperta ds. Indii i Pakistanu w think tanku Centrum Studiów Polska-Azja.

zrozumiec pakistan

Dlaczego powstał Pakistan? Czym różnią się od siebie poszczególne prowincje Pakistanu i czy Beludżystan ma szansę stać się jego „utraconą kolonią” tak jak wcześniej Bengal Wschodni? Skąd wziął się konflikt z Indiami i czy jego prawdziwą przyczyną są faktycznie różnice wyznaniowe? Czy nie da się rozwiązać konfliktu o Kaszmir? Jak wygląda ustrój Pakistanu i kto faktycznie sprawuje w nim władzę? Jakie organizacje terrorystyczne funkcjonują na terenie Pakistanu i dlaczego potężna, 11 na świecie armia, nie jest w stanie sobie z nimi poradzić? Jak funkcjonują obozy dla terrorystów-samobójców?
Na ile islamski radykalizm wpływa na życie polityczne i społeczne w państwie? Czy konstytucja otwiera drzwi do prześladowań mniejszości wyznaniowych i etnicznych? Kim są Hazarowie, Kalasze, Ahmadyci? Czy trudno jest być w Pakistanie chrześcijaninem?
Jakie są międzynarodowe i wewnętrzne źródła radykalizacji społecznej, co sprawia, że pod względem geostrategicznym Pakistan jest tak ważnym punktem odniesienia w polityce Stanów Zjednoczonych i Chin? Co myślą Pakistańczycy o Arabach? Jakie wspólne interesy może mieć sunnicki Pakistan i szyicki Iran, czy w ogóle współpraca między tymi dwoma państwami jest możliwa?
Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas spotkania z Agnieszką Kuszewską 6 listopada. Tematyka spotkania powiązana będzie z ostatnią monografią dr Kuszewskiej pt. „Zrozumieć Pakistan. Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania”, która ukazała się w czerwcu tego roku nakładem Wyd. PWN.

Piątek 6 listopada, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp wolny.

dr Agnieszka Kuszewska –adiunkt w Katedrze Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS oraz ekspertka ds. Indii i Pakistanu w think tanku Centrum Studiów Polska-Azja. Przedmiotem jej badań są polityczne, społeczne i gospodarcze problemy Azji Południowej, znaczenie Indii i Pakistanu we współczesnych stosunkach międzynarodowych, problematyka związana ze współczesnymi konfliktami międzynarodowymi, bezpieczeństwem, prawami człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Autorka regularnie uczestniczy w konferencjach poświęconych zagadnieniom dotyczącym Azji Południowej, regularnie wykłada na uniwersytetach w Islamabadzie i w Lahore. Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym dwóch monografii: Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010) oraz Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013), Zrozumieć Pakistan. Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania (PWN, 2015). Należy do Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych oraz do European Association for South Asian Studies.

Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP