AFGANISTAN W KRAKOWIE

AFGANISTAN W KRAKOWIE
3. Przegląd Filmów Afgańskich
Kino Pod Baranami 
10-13 marca 2016
kino afganskieZapraszamy na 3. Przegląd Filmów Afgańskich pod hasłem AFGANISTAN W KRAKOWIE. Poprzednia edycja wydarzenia (w 2008 roku) cieszyła się wielkim powodzeniem, dlatego organizatorzy postanowili ponownie połączyć siły i zaprosić krakowskich widzów na pokazy filmowe oraz spotkania z twórcami. 

W tym roku do Kina Pod Baranami przyjedzie aż pięciu afgańskich filmowców – w tym jedna kobieta – którzy po ostatnim seansie każdego dnia przeglądu wezmą udział w spotkaniach z publicznością. Wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi Siddiq Barmak, nestor kina afgańskiego, który bardzo aktywnie wspiera młodszych kolegów; laureat Złotego Globu oraz licznych nagród na międzynarodowych festiwalach (Cannes, Londyn, etc.). Pojawią się także Razi i Sohaila Mohebi, którzy wspólnie kręcą zarówno dokumenty, jak i fabuły, często poruszając w nich temat uchodźców. Razi w swojej karierze asystował najwybitniejszym reżyserom afgańskim, a jego filmy fabularne nagradzane były na wielu festiwalach. Swoją twórczość osobiście zaprezentuje również Malek Shafi’i, aktywista i autor dokumentów docenionych na całym świecie; jeden ze współorganizatorów afgańskich festiwali filmowych. Twórców animacji reprezentować będzie Mohsen Hossaini – malarz i grafik, absolwent reżyserii na uniwersytecie w Iranie, który eksperymentuje z różnymi technikami, co jest nie lada osiągnięciem w kraju bez żadnego zaplecza technicznego w tej dziedzinie. Wszyscy goście przeglądu żyją i tworzą poza Afganistanem, z którego zostali wygnani lub zmuszeni go opuścić, aby móc realizować swoje filmowe pomysły. 

Pomimo trudności wynikających z dostępu do afgańskich filmów (stare produkcje zostały spalone przez talibów) i ich realizacji (brak infrastruktury i wsparcia finansowego dla kinematografii ze strony państwa, niebezpieczeństwa związane z realizacją scen w plenerach), w programie przeglądu znalazły się filmy reprezentujące rozmaite gatunki – od fabuł, po dokumenty i animacje. 

Widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się codzienności afgańskich żołnierzy w dokumencie nakręconym przez młodą kobietę czy dramatowi wiejskiej dziewczyny wydanej za mąż za starca. Śledzić będą poruszającą historię irańskiego Romea i afgańskiej Julii oraz życie codzienne mieszkańców tego kraju. Przy okazji zobaczą na ekranie zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz Afganistan sprzed wojny. 

Przed każdym seansem zostaną wyświetlone unikatowe kroniki filmowe z 1968 roku, które pokazują, jak tragicznie w skutkach dla rozwoju kraju są trwające już 36 lat wojny.

Organizatorzy tegorocznej edycji przeglądu szczególną uwagę poświęcają uchodźcom i z tego powodu wydarzenie wspierane jest przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR). 

Wszystkie filmy zaprezentowane zostaną z polskimi napisami. 

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi – i jego preludium – będzie specjalny pokaz filmów połączony ze spotkaniem z Razim i Sohailą Mohebi, który odbędzie się w środę, 9 marca, we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie. Dyskusja z twórcami zostanie przeprowadzona w języku włoskim.