FESTIWAL FILMÓW IRANSKICH – Wrocław

FESTIWAL FILMÓW IRANSKICH

festiwal filmow iran

“Ponad Granicami ” + dyskusja z Mahanem Charmshmirem.

Wstęp: wolny (wejściówki do odebrania w kasie kina od 6 czerwca 2016 r.).

Projekt Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 
http://beyondbordersfestival.org/

Pokaz pięciu irańskich filmów wybranych przez młodzież w Teheranie w ramach projektu Ponad Granicami. Dwa z nich mają swoją polską premierę! 

Po każdej projekcji zapraszamy na dyskusje z udziałem ekspertów i publiczności.

Kluczem do wyboru filmów była ich wartość jako nośnika własnej kultury w oczach irańskiej młodzieży. Wybrane obrazy przedstawiają spektrum stylów życia i problemów mieszkańców tego kraju: od kwestii etnicznych, wojny, prawa religijnego po rozwarstwienie społeczne i problemy życia codziennego, często przedstawione w krzywym zwierciadle. 

Projekcjom towarzyszy wystawa prac artystycznych wrocławskiej młodzieży, które były inspirowane prezentowanymi filmami oraz kulturą Iranu. Są one wynikiem procesu artystycznego trwającego równolegle w Polsce i Iranie od listopada 2015 r. Do wystawy zostaną dołączone również prace teherańskiej młodzieży, inspirowane przykładami polskiej kinematografii wybranymi przez wrocławską młodzież dla swoich irańskich kolegów: “Body/Ciało”, “Bogowie”, “Carte Blanche”, “Sztuczki”, “80 milionów”. 

PROGRAM:
(opisy filmów dostępne na http://beyondbordersfestival.org/)

PIĄTEK, 10.06

– godz. 18:00 Wernisaż prac inspirowanych filmami. 
– godz. 19:00, Bashu mały obcy, 1986, reż. Bahram Beyzai

SOBOTA, 11.06

– godz. 16:00, Dzieci niebios, 1997, reż. Majid Majidi
– godz. 18:15, Piękne miasto, 2004, reż. Asghar Farhadi

NIEDZIELA, 12.06.2016 

– godz. 15:00, Łańcuch, 2008, reż. Parisa Bakhtavar
– godz. 17:30, Rozstanie, 2011, reż. Asghar Farhadi

SPOTKANIE:

Mahan Charmshir – urodzony w Teheranie, zajmuje się polityką Bliskiego Wschodu. Komentator Centre for International Relations (CIR). Studiował architekturę w Malezji oraz brand management w Teheranie. Obecnie studiuje Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. W “Poland Today” ukazał się z nim wywiad o podobieństwach polskiej i irańskiej kultury, a artykuł jego autorstwa ukaże się w czerwcowym wydaniu “Respublica”.Nie można dodawać kometarzy.