Spotkanie z Pawłem Smoleńskim

Wydawnictwo Czarne zaprasza na warszawskie spotkanie z Pawłem Smoleńskim

z okazji premiery książki “Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew”.

Rozmowę poprowadzi Paweł Drozd (Program III Polskiego Radia).

państwomiasto

ul. Andersa 29

29 listopada, godz. 19:00 (wtorek)

smolenski

Na spotkaniu będzie można kupić książkę.

Spotkanie w ramach cyklu jubileuszowego X/ XX.
10 lat serii Reportaż. 20 lat Wydawnictwa Czarne.

WYDARZENIE NA FACEBOOK-u

To szarkijja pokonała wojska Napoleona, kiedy chciały zawładnąć Bliskim Wschodem. Gdy wieje ten pustynny wiatr, gorący piasek gryzie w oczy i daje się we znaki tak samo jak krzywda, która spotyka Beduinów zepchniętych na najniższy szczebel drabiny społecznej Izraela. Rząd niezmiennie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski. Izraelski plan zagospodarowania pustyni Negew zakłada przymusowe wysiedlenia Beduinów, wyburzanie postawionych bez specjalnej zgody domów, osiedli i całych wiosek.

Choć teoretycznie są pełnoprawnymi obywatelami i od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku spierają się przed sądami z władzami Izraela, ich sytuacja niewiele się zmienia. Brak im doświadczonych przywódców, a jednak mówią o nieuznawanych wsiach, używając ich historycznych nazw, zawiązują komitety, tworzą zorganizowane siły nacisku. Nie chcą być potulni, nie zgadzają się na kompromisowość dziadków i rodziców. Marzą o gwałtownym rewolucyjnym wichrze, który zmusi Izrael do uznania praw swoich obywateli z pustyni.

„Wieje szarkijja” to kolejna po żydowskiej „Izrael już nie frunie” i palestyńskiej „Oczy zasypane piaskiem” reporterska odsłona izraelskiego dramatu.Nie można dodawać kometarzy.