IV Festiwal Studiów Azjatyckich w Krakowie

Już 1 kwietnia 2017 roku odbędzie się IV Festiwal Studiów Azjatyckich w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zbliżyć się do Azji na wyciągnięcie ręki. Na gości czeka ogrom atrakcji obejmujących doznania smakowe, słuchowe, wzrokowe i ruchowe, począwszy od warsztatów kulinarnych, poprzez występy muzyczne, fascynujące wykłady, warsztaty tradycyjnych gier, kącik fotograficzny ze strojami z poszczególnych regionów, na pokazach tańca i sztuk walk kończąc. A to tylko niewielka część niezwykłej podróży po krajach Azji, którą odbędą nasi goście.

festiwal studiow azjatyckich

Festiwal to również świetna okazja dla młodzieży szkolnej, która nie jest jeszcze zdecydowana co chce robić w życiu, aby w doskonałej atmosferze zapoznać się z programem studiów oferowanych przez Instytut. Gorąco zachęcamy do obserwowania strony facebookowej wydarzenia, na której będziemy sukcesywnie publikować kolejne atrakcje. Zapraszamy!

Link do strony: FACEBOOK

Opisy atrakcji – IV FSA

Warsztaty  j. tureckiego

2013MENA_Libya_Morgue_0Jest językiem ojczystym dla 83 milionów ludzi na całym świecie, swoje korzenie ma w Azji Środkowej i cechuje go harmonia samogłoskowa. Czy wiesz już o jaki język chodzi?

Serdecznie zapraszamy na warsztaty języka tureckiego, które poprowadzi Gabriela Stoczyńska – Tunçdemir, ucząca tego pięknego języka w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Dlaczego warto? Bo…

„Arabowie a zachodnia fantastyka”

Kultura arabska towarzyszyła europejskiej od okresu średniowiecza. Przez cały czas fascynowała mieszkańców Starego Kontynentu wpływając na jego literaturę i sztukę. Nie inaczej było w przypadku fantastyki. Motywy zaczerpnięte z arabskich mitów, legend oraz słynnych “Baśni tysiąca i jednej nocy” przewijają się przez współczesne przedstawienia w prozie oraz grach komputerowych. Bliski Wschód jest również miejscem kuszącym autorów by zamieścić w nim akcję swojej opowieści. Celem wykładu jest pokazanie arabskiej mitologii oraz samych Arabów w zachodniej popkulturze na przykładzie literatury fantastycznej oraz gier komputerowych. Tematykę przybliży nam student Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Filip Stankowski.

„Welcome to Egypt”

egipt wycieczkaCo najczęściej pada z ust Egipcjan spotykających na swojej drodze samotnego wędrowca? Czy możliwe jest samodzielne pokonanie ponad 4000 kilometrów w dwa tygodnie? Przemierzenie Egiptu wciąż pozostaje w sferze marzeń wielu pasjonatów Bliskiego Wschodu. Tymczasem student UJ, Patryk Suchoń, w odpowiedzi na podziw dotyczący swoich wypraw ma zwyczaj powtarzać, że marzenia powinny być przede wszystkim planami. Kiedy nie ma czasu na sen, otworem stają drzwi prowadzące przez zakamarki egipskich ulic, gościnne arabskie domy i świadectwa wieków kultury wprost do serca regionu. Mamy wielką przyjemność zaprosić na spotkanie “Welcome to Egypt”, zapierającą dech w piersiach podróż, począwszy od słodkich, tętniących życiem wybrzeży Aleksandrii, przez majestatyczny Kair, po skąpaną w słońcu świątynię Abu Simbel.

Tribal

tribalTaniec orientalny niejedno ma imię i niejedną skrywa tajemnicę. Jedną z nich jest tribal, prawdziwe taneczne misterium, pełne intrygujących gestów zaczerpniętych z tańca indyjskiego, współczesnego, północnoafrykańskich tańców etnicznych i flamenco. Uczestniczące w nim tancerki improwizują, porozumiewając się ze sobą za pomocą niewidocznych dla widza gestów, tworząc jedność i harmonię. Mamy zaszczyt gościć pionierkę i autorytet stylów Tribal Fusion oraz ATS – Yolandę wraz z założoną przez nią pierwszą grupą tribalową w Polsce – Samarkandą. Kto wie, może to spotkanie będzie pierwszym krokiem do życiowej pasji… 

Liban na dwa głosy

libanZałożyciele polsko-libańskiego Stowarzyszenia Stowarzyszenie “Polanda” postarają się przybliżyć Państwu Liban, bliskowschodnią mozaikę. Pokazać, że o mówienie o tym kraju, nawet na dwa głosy, to nadal za mało, żeby oddać całą jego złożoność. Zaprezentują przede wszystkim zdjęcia ze swoich wypraw i pokażą dlaczego warto Liban odwiedzić! 

Kuchnia turecka

Jedną z atrakcji festiwalu będzie możliwość degustacji potraw kuchni tureckiej. Właściciel Köfteci Rafet zaprezentuje, jak przygotować tradycyjne dania.
Kto zna choć trochę kuchnię turecką wie, iż jest ona mieszaniną smaków i zapachów. Swoje bogactwo czerpie z różnych terenów dawnego Imperium Osmańskiego. Jeśli chcecie spróbować tradycyjnej köfty bądź zjeść zupę z soczewicy czyli tzw. mercimek çorbası, warto zajrzeć do małej restauracji w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

https://web.facebook.com/rafetkofte/?ref=ts&fref=ts

Wycieczka po Jerozolimie „na żywo” oraz izraelskie slajdowisko

jerozolimaGrupa studentów IBiDW oprowadzi nas po najważniejszych miejscach tego wyjątkowego miasta. Dzięki łączeniu internetowemu będziemy mieli okazję na chwilę przenieść się w labirynt ulic Starego Miasta oraz zobaczyć „z bliska” najświętsze miejsca chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Zobaczymy też zatłoczony suq w dzielnicy arabskiej, wzniesiemy się ponad dachy Starej Jerozolimy oraz ujrzymy ją w całej okazałości z perspektywy biblijnego Wzgórza Oliwnego. Wycieczkę uzupełni slajdowisko z podróży po Izraelu przygotowane przez Justynę Łowicką, która przybliży inne miejsca tego ciekawego kraju.

WARSZTATY TAŃCA TURECKIEGO I AZERSKIEGO

taniec tureckiSzkoła TURECKIE KLIMATY, specjalizująca się w nauczaniu języka tureckiego i propagowaniu tureckiej kultury,  zaprasza na WARSZTATY TAŃCA TURECKIEGO I AZERSKIEGO, które poprowadzą:

Joanna Broda – właścicielka szkoły, nauczycielka języka tureckiego, pasjonatka tańców tureckich i kaukaskich

Roohi Ara – nauczyciel języka i tańca azerskiego

W programie nauka tańca Halay, Roman i innych tańców tureckich oraz warsztat i pokaz tańca azerskiego.

www.tureckieklimaty.pl

www.facebook.com/tureckieklimaty

www.facebook.com/tureckie.tance.ludowe

Warsztaty krav magi

krav mageJakimi słowami można opisać krav magę – wywodzący się z Izraela system samoobrony? Stworzona na potrzeby obrony żydowskiej ludności przed faszystowskimi bojówkami krav maga zrobiła błyskotliwą karierę w służbach mundurowych zarówno w Izraelu jak i na całym świecie. Jest prosta, szybka i niesamowicie skuteczna. Opiera się na połączeniu wszystkiego co najlepsze w różnych stylach walki. Ma jedną zasadę: unieszkodliwić przeciwnika każdym możliwym sposobem.

Na warsztatach krav magi pod okiem instruktora Mariusza Biedy poznacie nie tylko podstawowe chwyty i uniki, ale nauczycie się też szybko reagować w razie zagrożenia.

Warsztaty języka arabskiego

kaligrafiaZapraszamy na warsztaty języka arabskiego, podczas których dr Karolina Rak wprowadzi Was w tajniki i piękno tego orientalnego języka.

Nieodzowne w Świecie Arabskim zwroty, krótkie wypowiedzi, odczytywanie i zapisywanie słów w nieprzeniknionym dotychczas alfabecie – tego wszystkiego doświadczycie podczas warsztatów.

Pokaz makijażu arabskiego

2170Serdecznie zapraszamy na pokaz makijażu arabskiego. Jego tajniki ujawni Małgorzata Fic, studentka studiów bliskowschodnich UJ.

Makijaż arabski charakteryzuje się przede wszystkim mocno podkreślonym okiem z akcentem kolorystycznym. Niektóre produkty wykorzystywane w tym makijażu wywodzą się już z czasów antycznych. Wtedy bowiem nakładano makijaż nie tylko w celu upiększającym, ale też ochronnym. Na przestrzeni wieków zmienił się jego wygląd i częściowo również zastosowanie. Współcześnie makijaż arabski jest popularny zwłaszcza podczas ceremonii ślubnych.

Więcej o tajnikach makijażu: http://mfic.pl/

Warsztaty malowania techniką ebru

malowanie erduZapraszamy na warsztaty malowania techniką ebru, które poprowadzi Nalan Avhan z Katedry Turkologii UJ.

Ebru, czyli malowanie na wodzie, to stara orientalna metoda malarska, szczególnie rozwinięta w Turcji. Jest to technika naturalnego zdobienia za pomocą farb pływających po powierzchni wody, a po przeniesieniu na papier lub inne tworzywo, tworzących formy przypominające deseń marmuru lub roślin. Obrazy ebru zwane są „papierem tureckim”.

Technika ebru rozwinęła się na obszarach leżących na szlaku jedwabnym, dotarła nawet do Japonii. Językoznawcy wywodzą nazwę od perskiego słowa oznaczającego chmurę. Rzeczywiście, w fantazyjnych konturach ebru można doszukać się kształtów obłoków. Technika ebru, która w Imperium Osmańskim była szeroko stosowana, z czasem utraciła popularność i dopiero na początku XX wieku przeżyła renesans.

W dzisiejszej Turcji malarstwo techniką ebru zajmuje szczególne miejsce wśród artystów i uznawane jest za sztukę wysoką. Obecnie sztuka ebru nadal tworzona jest według starych zasad jako element dziedzictwa kulturowego o nieprzemijającej wartości.

Warsztaty gier bliskowschodnich

Warsztaty gier bliskowschodnich organizowane w ramach Festiwalu Studiów Azjatyckich to niepowtarzalna okazja na doskonałą zabawę. Możliwość zapoznania się z codzienną rozrywką towarzyszącą bliskowschodnim ludom od wieków stanowi nie lada gratkę zarówno dla miłośników gier planszowych, jak i zainteresowanych szeroko pojmowaną kulturą regionu bliskowschodniego.

Podczas warsztatów wprowadzimy zainteresowanych w tajniki gry w alquerque, mankalę i tryktraka. Opowieściom o pochodzeniu tych gier i nauce zasad towarzyszyć będzie zacięta walka na planszach.

Alquerque to tradycyjna gra strategiczna będąca poprzedniczką współczesnych warcabów. Jej początków niektórzy badacze doszukują się już starożytnym Egipcie między XV a VII wiekiem p.n.e. Do Europy gra ta trafiła pod nazwą El-Quirkat wraz z najazdem Arabów na Półwysep Iberyjski. Określenie alquerque jest hiszpańskim tłumaczeniem arabskiej nazwy gry, które znajdujemy „Księdze gier” króla Kastylii, Alfonsa Mądrego. W alquerque grywa się do dziś na Bliskim Wschodzie i w Hiszpanii. Nietypowa plansza powoduje, że rozgrywka jest znacznie bardziej ciekawa i ekscytująca niż partia tradycyjnych, znanych powszechnie warcabów.

Mankala to jedna z najstarszych gier planszowych. Jest zbiorczą nazwą gier, które różnią się między sobą zasadami, w zależności od szerokości geograficznej. Najprawdopodobniej powstała za czasów cywilizacji egipskiej i babilońskiej, jednak w jej odmiany grano na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych gra znana jest jako Kalaha, na Filipinach – Chunca, inne znane nazwy to Oware, Awale, Wari. Sama nazwa mankala pochodzi od arabskiego słowa naqala i oznacza „poruszać się”. Najpopularniejsza wersja gry składa się z 14 pól-dołków: dwóch rzędach po sześć oraz dwa większe po bokach. Udział bierze dwóch graczy, a gra trwa od kilku minut do pół godziny. Pionkami są kamienie (dawniej także ziarna, szyszki itp.), zaś celem jest uzbieranie jak najwięcej kamieni w swoim „spichlerzu” (dużym dołku z boku).

Tryktrak to z kolei gra, która powstała w czasach starożytnych. Ludzi grających w tryktraka na ulicy spotkamy w krajach arabskich, Gruzji, Turcji oraz Bułgarii. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób, każdy otrzymuje 15 pionków w jednym kolorze, które prowadzi po 24 trójkątnych polach, za pomocą rzucania kostkami. Celem jest zgromadzenie wszystkich swoich pionków w „domu”, polu zaznaczonym na planszy. Wprawieni gracze prowadzą bardzo dynamiczną i emocjonującą rozgrywkę, która może trwać godzinami.

„Nie tylko murale, nie tylko propaganda – rola sztuki i propagandy w Islamskiej Republice Iranu”

iranIran to miejsce, gdzie propaganda, sztuka, polityka i religia znajdują się w ścisłej symbiozie i wzajemnie na siebie wpływają. Przechadzając się ulicami Teheranu, murale można dostrzec właściwie wszędzie. Zdaje się, że jest ich nawet więcej niż reklam produktów komercyjnych. O najciekawszych muralach, ich twórcach i Biurze Upiększania Teheranu opowie Jakub Łata, student iranistyki i studiów bliskowschodnich.

Warsztaty tańca izraelskiego

Taniec to forma wyrażania emocji, świetny sposób na utrzymanie sylwetki oraz spędzenie wolnego czasu. A czym jest rikud israeli, czyli taniec izraelski? Łączy w sobie zarówno elementy żydowskie, jak i wpływy światowe, na przykład gruzińskie, jemenickie czy irlandzkie. Taniec izraelski buduje wspólnotę i wyzwala radość oraz charakteryzuje różnorodną społeczność państwa Izrael.

Warsztaty poprowadzi Magdalena Pulikowska, członkini Stowarzyszenia Dni Izraela w Krakowie, edukator w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków oraz studentka piątego roku judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tańcem izraelskim interesuje się od kilku lat, a swoją pasję chętnie przekaże wszystkim uczestnikom spotkania.

„Maroko, państwo zharmonizowanych przeciwności”

 marokoW ilu językach mówi się w Maroku? Czy można tu używać plastikowych siatek? Gdzie szukać kosza na śmieci w Rabacie? Jak smakuje szare wino? Na slajdowisko z lutowej Szkoły Letniej w Maroku zaprasza studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Ola Fior.

 

„Merhaba, my friend!”

O tureckim domu, jedzeniu, o ludziach, którzy na co dzień żyją obok ruin starożytnych miast, o komunikowaniu się bez słów oraz o historii zachodniej części Turcji opowie jedna ze studentek pierwszego roku Studiów Bliskowschodnich, Ola Fior. Serdecznie zapraszamy!Nie można dodawać kometarzy.