Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę

Książka „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” Lawrence’a Wrighta to przede wszystkim rzetelna praca. Autor tomu przez kilka lat skrupulatnie pracował nad źródłami: wertował archiwa, śledził wyciekające informacje, przeprowadził tysiące wywiadów zarówno z naukowcami, dziennikarzami, pracownikami organizacji rządowych i pozarządowych, dżihadystami i amerykańskimi antyterrorystami.

Dzięki jego pracy powstała znacząca i, na ile to możliwe, wiarygodna książka opowiadająca o przełomowym w historii świata ataku terrorystycznego.

Tom przedstawia życiorysy kluczowych dla wydarzeń z 11 września 2001 roku osób, w tym Osamy bin Ladena, jego bliskiego współpracownika Aymana al Zawahiriego, wcześniejszych ideologów dżihadu, islamskich samobójców, czy kluczowych figur z kręgu amerykańskich służb bezpieczeństwa.

Tytułowe wierze – wyniosłe, złowieszczo wyłaniające się z chmur Manhattanu, były symbolem wolności dla Amerykanów, dla al-Kaidy i radykalnego islamu – symbolem imperializmu. Te pełne dumy budynki stały się wymarzonym celem agresji terrorystycznej.

Autor książki postawił sobie za cel opisanie zarówno wydarzeń wiodących do ataku z 11 września, jak i jego konsekwencji. Pisanie o terroryzmie jest jednak niezwykle trudne. Lawrence w dużej mierze pracował bowiem z ludźmi mówiącymi językiem propagandy i ideologii.  Autor musiał znaleźć odpowiednią metodę postepowania, aby jego badania mogły doprowadzić do możliwie jak najbardziej obiektywnych konkluzji. Książka przedstawia czytelnikowi zawiłą metodologię krzyżowego sprawdzania informacji.

Książka, która w 2006 roku otrzymała nagrodę Pulitzera jest uważana za podręcznik zrozumienia motywów i sposobu działań al-Kaidy. Opisuje w jaki sposób tworzyły się i organizowały radykalne grupy islamskie i jaki udział w  formowaniu się tych grup mieli również sami Amerykanie.Nie można dodawać kometarzy.