Tytuł: Pensjonat Miramar
Przekład: Jolanta Kozłowska i George Yacoub
Stron: 186
Oprawa: twarda
Seria: Kontynenty
ISBN: 978-83-62122-31-8
Cena detaliczna: 39,90 zł
Nie możesz zrozumieć Egiptu bez Mahfuza – bez jego postaci, z którymi każdy czytelnik, arabski czy nie, może się identyfikować.
– Tahar Ben Jelloun
Mahfuz jest twórcą współczesnej arabskiej powieści, który otworzył drzwi pięciu generacjom arabskich pisarzy. On jest naszym ojcem.
– Ala al-Aswani
Dzieła Mahfuza przepełnione są ciekawymi szczegółami, a zarazem są niesamowicie liryczne. Przyznanie mu Nagrody Nobla stanowiło wyraz uznania dla uniwersalnej wartości jego prozy.
– „Los Angeles Times”
Wciągający obraz życia w Egipcie końca lat sześćdziesiątych. Akcja powieści toczy się w pensjonacie Miramar w Aleksandrii. Poprzez historie jego mieszkańców, a także pracującej w nim pięknej Zuhry, poznajemy problemy, z jakimi zmagają się Egipcjanie. Ta paraboliczna powieść jest rodzajem głębszej i pełnej niepokoju refleksji nad tym, w którą stronę powinien podążyć kraj, będący polem walki wielu sprzecznych sił. Uosobieniem Egiptu jest Zuhra – dziewczyna uczciwa i pracowita, lecz niewykształcona. W którą stronę zwróci się Zuhra? Jaka czeka ją przyszłość? Czy dokona najlepszych możliwych wyborów, czy też zmarnuje swoje szanse?
„Powieść Pensjonat Miramar ukazała się tuż przed klęską poniesioną przez Egipt w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Autor postawił w niej w stan oskarżenia Arabski Związek Socjalistyczny, skrytykował skorumpowanie i zdemoralizowanie członków ekipy rządzącej, panoszące się zło. Książkę tę uznano później za prorocze ostrzeżenie przed katastrofą. Pisarz znajdował się wtedy w stanie silnej depresji, którą jeszcze pogłębiła klęska 5 czerwca”.
Z Przedmowy Jolanty Kozłowskiej
Nadżib Mahfuz urodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze. Wybitny egipski prozaik i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1988.
W ciągu ponad sześćdziesięciu lat napisał 33 powieści, 13 opowiadań, 30 scenariuszy filmowych, kilka dramatów, a także liczne artykuły prasowe. Jego twórczość literacką można podzielić na kilka okresów: historyczny, społeczno-obyczajowy i filozoficzny. Ostatnim wydanym przez Mahfuza dziełem był zbiór opowiadań Ahlam fatrat an-naqaha (Marzenia okresu rekonwalescencji), który został opublikowany w 2004 roku. Wielu znawców i badaczy literatury arabskiej określa pisarza mianem egipskiego Balzaka.
W Polsce ukazało się kilka jego książek, między innymi Hamida z zaułka Midakk.
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.